- 5° ruim portaaltje en boven een zoldertje. Het huisje met koepel- vormigen uitbouw is de vroegere regentenkamer en wordt bewoond door een door Regenten aangesteld en opzichter. In deze kamer is nog een bord met gecalligrafeerde namen der regenten van 1556 tot 1940, beginnend met Arent Simons en eindigend met A. D. Huysman. Dit geschilderde tableau is in 1784 geschonken door de toenmalige regenten C. de Koning Tilly en Q. Bouwhuyzen. Het glas-in-lood pand van 23 (oorspronkelijk 25) familiewapens der regenten in 5 rijen, met de 10 afbeeldingen van oude vrouwen, aan weers zijden 5^ vermoedelijk voormalige bewoonsters, dat Allan vermeldt1, maar dat CRAANDijKin 1904 niet kon terugvinden, wordt, na eerst op de Stadsbibliotheek te hebben geprijkt2' thans bewaard op het Frans Halsmuseum (Cat. voorwerpen, nr 352). Dit pand is geschonken door Mr A. J. Enschedé en bevat de wapens van regenten en regentessen van de Bake- nesserkamers tusschen 1630 en 1659. De twee ruitjes, die ont braken, zijn aangevuld met andere, die niets met het hofje te maken hebben. De frissche witte huisjes, geschaard om een aardig tuintje met in het midden eenige sparreboomen en een pomp met een monumentaal hemeltje, stammen uit de verbouwing van 1658; sommige hebben zelfs nog kruiskozijnen. Het inwendige is echter wel wat gemoderniseerd; er is gas en waterleiding, bij de meesten ook electra, maar de bedsteden zijn vaak nog in gebruik. Al maakt het geheel een vriendelijken en intiemen indruk, een algeheele restauratie is dringend noodig geworden in den loop der jaren. Regenten hebben dan ook besloten daartoe over te gaan, zoodra de noodige gelden bijeen zijn. Jhr Dr Graswinckel3 spreekt de hoop uit, dat deze restau ratie niet te lang zal uitblijven, daar het hier een hofje van het onvervalschte soort geldt, gelegen in een buurt, die er in alle opzichten toe meewerkt, aan het geheel de zoo typische hofjes sfeer te verleenen. Dr G. H. Kurtz (1) Allan, dl IV, blz. 67. (2) Ibidem, blz. 499. (3) D. P. M. Graswinckel. Nederlandsche hofjes (Amsterdam, 1943),

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 78