- 52 - regentengeslacht had genoten. In de jaren 1636-1639 kocht hij achtereenvolgens eenige stukken grond ter plaatse, welke te zamen het complex terreinen van de nieuwe buitenplaats zouden vormen. Dat land heette blijkbaar Akendam of Ake- rendam, want in een akte van 1635 ]'s er reeds sprake van een akker land op Akendam.1 Daar verrees het statige huis, dat wij thans nog kennen, en werd in renaissance-stijl een uit gestrekt park aangelegd. Van deze heerenhofstede en van den geheelen oorspronke- lijken tuinaanleg is een zeer nauwkeurige vogelvlucht-teeke- ning bewaard. Zij werd in 1648 door Daniel van Breen ver vaardigd en toont dus de bezitting, zooals deze er enkele jaren na de stichting heeft uitgezien. Deze teekening verdient uit een historisch-topografisch oogpunt de aandacht, want het afbeeldingsmateriaal uit de 17de eeuw met betrekking tot onze oude buitens is schaarsch. De hofstede wordt in een transportakte van 1649 omschre ven als een huijs met de paerdestal en speelhuijs, staende en gelegen voor in 't Zuijteijnde in het incomen van de Bever- wijck Zij was met haar front gericht op den Heereweg van Velsen naar Beverwijk en zag over het beoosten dezen weg gelegen weiland uit op de spiegelende vlakte van het Wijker- meer. De voorgevel is zuiver symmetrisch ingedeeld. Aan elke zijde van de hooggeplaatste voordeur bevatte zij drie ramen voorzien van kruiskozijnen en onderluiken. Daarboven bevon den zich op de verdieping zeven kruisramen, ter weerszijden opgesierd met steenhouwerswerk. De fa gade had een levendig aanzien door de afwisseling van natuur- en baksteen. De hooge kap was aan den voorkant onderbroken door vijf kleine dak kapellen. Zij draagt nog altijd de twee ronde hoogopgetrok- ken schoorsteenen, bekroond met ornamenten van smeed werk, welke haar van den aanvang af hebben getooid. Het huis is omringd door een vierkante gracht met gemetselde schoeiingen. Recht voor de voordeur ligt een baksteenen brug met drie 1Rijksarchief Haarlem, oud-rechterlijke archieven Beverwijk, nr 1211 fol. 14, 78, 86, 197. De naam schijnt afgeleid te zijn van 'nak', hetwelk wellicht duidt op in het water vooruitstekend land. Reeds in 1358 wordt 'die nake' te Beverwijk vermeld. (Dr. G. J. Boekenoogen, De Zaansche Volkstaal, Leiden 1897, blz. 294)- Ook andere verklaringen van 'aker' in oude namen zijn gegeven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 80