- 53 - bogen. Vandaar leidde oudtijds een rechte oprit naar de poort aan den Heereweg. Deze monumentale poort in den voormuur, geflankeerd door twee koepels, is er van het begin af geweest. Zij gaf met de geheele ingangspartij een eigenaardige perspec tivische werking, waardoor het heerenhuis zich bijzonder voor- deelig voordeed. Die rechte oprit en die poort in het midden zijn reeds lang vervangen door eenvoudige inrijhekken op de uiterste vleugels van den frontmuur en het is opvallend hoe zeer het aanzicht van de buitenplaats door deze verandering heeft geleden. Zoowel de voortuin als het achter het huis zich diep uitstrekkende park hadden - zooals de teekening in vogelperspectief laat zien - een echten renaissance-aanleg. Het terrein was ingedeeld in een aantal vierkante of recht hoekige vakken, afgezet door loofhout en veelal beplant met vruchtboomen. Reeds in 1648 liet Jan Bicker in de Brittenbuurt aan den Zeeweg onder Wijk aan Duin een nieuwe heerenhofstede bouwen, welke hij Duijnwijck heeft genoemd. Het is hier ge weest, dat enkele jaren later de raadpensionaris Johan de Witt het hof kwam maken aan zijn dochter Wendela. Bij akte van 19 April 1649 heeft Bicker het zomerverblijf Akerendam ver kocht aan zijn oomzegger Dr Gerard van Hellemont.1 Deze was koopman te Amsterdam, waar hij een huis bezat op het Singel, genaamd 'In de Pfarkerck'. Zijn echtgenoote was Margaretha Bicker van Swieten, de oudste dochter van den bekenden Amsterdamschen burgemeester Cornelis Bicker. Ook Gerard van Hellemont heeft met zijn schoon vader deel uitgemaakt van de machtige regeering van Hol lands handelscentrum. In 1652 was hij schepen en in de jaren 1653-1658 raad der stad. De van Hellemonts behoorden met andere zomerbewoners van de hofsteden in deze omgeving, de Coymansen, de Trippen en de Bickers tot de naaste ver wanten en vrienden van Johan de Witt.2 In 1658 is Gerard van Hellemont gestorven. Zijn weduwe is vier jaar later hertrouwd met Cornelis Geelvinck, waar door het goed door erfopvolging in deze familie is gekomen. 1Rijksarchief Haarlem, oud-rechterlijke archieven Beverwijk, no. 1213, f. 45. (2) J. ter Gouw, De oude tijd (Haarlem 1874), 74; Elias, De vroedschap van Amsterdam, I, 173, 485; Nieuw Ned. Biogr. Woordenboek, VI, 545-546, VII, 60-64.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 83