- 57 - ook 'de grond der gewezen boerderij Zuiderwijk', benevens 'een bosch, thans geheel beplant met boomen en hakhout, genaamd Brittenbogaard' en den geheelen Naarderweg (thans Vondellaan). De makelaar Christiaan Stumphius te Beverwijk wist bij die gelegenheid het goed te verwerven. Hij verkocht het een paar maanden later op 3 morgen na aan Johan Arnold Blois van Treslong, die ook eigenaar was van de Beverwijksche buitenplaats De Schans.1 Deze had in 1797 als Schout-bij-nacht deelgenomen aan den slag bij Kamperduin, waarin hij zijn rechterarm had verloren. Op zijn beurt heeft ook hij op Akerendam eenige veranderingen laten aanbrengen. Met name dagteekent uit dezen tijd de in den tuinmuur vooruitspringende koepel aan den Velserweg. Tegen het midden van de vorige eeuw, toen onze bouwkunst en ons gevoel voor architectonisch schoon hun dieptepunt van verval hadden bereikt, ver dwenen de dakkapellen. De oude kruiskozijnen werden ver vangen door moderne ramen en blinden. Op de gootlijst plaatste men ter versiering een geverfd houten schot. Ook volgde men de mode om de voorgevels onzer buitens wit te bepleisteren. De onderkant van den voorgevel werd met een zwarte kleurstof bestreken, waardoor deze facade een meer gedrongen aanzien kreeg. Zoo was toen het prachtige muur vlak van baksteen, afgezet met zandsteen, aan het oog ont trokken, nadat te voren de reeks ornamenten van steenhou- werswerk waren verwijderd. In deze nieuwe gedaante heeft P. J. Lutgers omstreeks 1840 het huis in een voortreffelijke lithographie afgebeeld. Men ziet er ook de 17de-eeuwsche wegafscheiding met de poort en de twee koepeltjes niet meer. Deze waren vervangen door een lagen muur bezet met slin gerend neerhangende kettingen. In plaats van de poort recht vóór het huis waren de twee huidige inrijhekken op de vleugels van den wegmuur ontstaan. Ook in de tweede helft van de 19de eeuw en niet minder in onze eeuw is nog veel oud schoon aangetast. Toen zijn de oude terreinen van de buitenplaatsen Akerendam en Zuyder- wijck allengs ingeschrompeld. Omstreeks 1850, toen de Heer A. Huygens eigenaar en bewoner was, besloeg de bezitting nog 12 ha. Rijksarchief Haarlem, oud-rechterlijke archieven Beverwijk, no. 1230, f.94, 101.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 89