58 - Het front van de laatstgenoemde plaats is onmiddellijk langs den Velserweg bebouwd, waardoor de groene belending langs dien weg voor de helft werd gebroken. Als een triomf van het smakelooze staat op den hoek van Velserweg en Vondellaan het als Kennemerhotel bekende gebouw. Geheele buitenplaatsen zijn in die jaren verkaveld of moesten geheel of ten deele opge offerd worden aan vaak wezenlooze 'villaparken'. Zoo verloor ook Akerendam eenige tientallen j aren geleden naar het noorden en westen aanzienlijke oppervlakten gronds. Ten slotte is nog 2,5 ha van het oudtijds zoo uitgestrekte park bewaard. Beverwijk mag de familie Sluyterman van Loo, welke sedert menschenheugenis deze buitenplaats bezit, dankbaar zijn voor het behoud van dit belangrijke restant met het fraaie huis, dat in het stadsbeeld zulk een vertrouwde plaats in neemt. Den ii den November 1916 overleed te Heemstede op 81-jarigen leeftijd Frederika Henriëtta Sluyterman van Loo. Zij had bij testament haar geheele vermogen, waaronder ook het buiten Akerendam, vermaakt aan de Stichting Sluyterman van Loo. Het doel van deze stichting is: huis vesting en verpleging van vrouwen uit den beschaafden stand, ongehuwd en geen weduwen zijnde, die als onderwijzeres, verpleegster, huishoudster, gouvernante of in eenige andere betrekking een werkzaam leven hebben geleid en die niet meer, of niet meer ten volle in staat zijn om haar levens onderhoud te verdienen en die ook niet in staat zijn om ten volle in haar levensonderhoud te voorzien. De omstandigheden zijn tot voor kort niet gunstig geweest voor de verwezenlijking van dit doel. Reeds in en na den eersten wereldoorlog heeft het daarvoor afgezonderde kapitaal gevoelige verliezen geleden. Bovendien zouden aan het ver waarloosde huis aanzienlijke kosten moeten worden gemaakt om het in den goeden zin des woords te moderniseeren en voor de nieuwe bestemming in te richten. In den jongsten wereldoorlog hebben andere gevaren ge dreigd. Het Rijkscommissariaat had den N.S.B.-burgemeester opgedragen Akerendam te huren van de stichting en het onder te verhuren aan de bezettende macht, die het wenschte te bestemmen voor een Duitsche volksschool. De gemeente zou het huis daartoe voor haar rekening eerst moeten ver bouwen ten genoegen van de Duitsche instanties. Doch de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 90