- 59 - bestuurderen der stichting waren waakzaam en toonden zich bij de gedwongen onderhandelingen onhandelbaar. In middels was men huns ondanks reeds eigenmachtig met breken en veranderen begonnen, zij het dat de gemeentelijke dienst van openbare werken hiermede voortdurend traineerde. Een uitkomst was, dat in Juni 1944 op het juiste oogenblik een weigering afkwam van de 'Befollmachtigte für die Bau- wirtschaft' om voor de voorgenomen verbouwing de noodige vergunning te verleenen. Zoo is het oude huis aan een verminking ontkomen, welke wellicht onherstelbaar zou zijn geweest. Kort na de be vrijding van het vaderland hebben de bestuurderen van de stichting stappen gedaan om nu zonder verder verwijl Ake- rendamin te richten voor het doel van de fundatie. Het buiten was reeds lang onbewoond, terwijl de plannen van de Duit- schers en de legering van weermachtslieden er weinig goed aan hadden gedaan. In overleg met het gemeentebestuur heeft het bestuur zich gewend tot het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Het heeft voorts den architect A. A. Kok opgedragen de heerenhofstede op een passende wijze voor het doel der stichting in te richten en tevens een plan voor een degelijke restauratie uit te werken. De kosten van de eigenlijke restauratie beloopen 59.000,-, waarin het Rijk maximaal voor de helft zal bijdragen en voorts ook de provincie en de gemeente zullen participeeren. Met de restauratiewerken is intusschen reeds in 1946 een aanvang gemaakt. Men ziet het front van het huis met zijn kleurige oude baksteen en zandsteenversieringen thans weder zoo goed mogelijk zijn ouden luister herkrijgen. Het leelijke koetshuis ter zijde is bereids gesloopt. Andere ingrijpende herstellingen zullen nog plaats hebben om Akerendam veel terug te schenken van zijn vroegere statigheid. Den bestuur deren van de Stichting Sluyterman van Loo wordt gaarne hulde gebracht voor het behoud van deze 17de-eeuwsche hof stede en voor de piëteit waarmede zij huis en park voor de tijdgenooten en voor het nageslacht verzorgen en bewaren. Mr H. J. J. Scholtens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 91