huisdierfauna, die leefde tijdens of even na de vorming van het veen, zou dus overeenstemmen met die, welke in de onderste en dus oudste terplagen voorkomt en deze dagteekenen van minstens de eerste eeuw vóór Christus. Aldus wijlen Prof. van Baren.2) In diens 'Bodem van Nederland', deel II, 1927, wijdt de schrijver daaraan nogmaals aandacht (pag. 879 en 978). Mochten er onder de belangstellende lezers van dit arti keltjezijn, die zich gaarne zouden verdiepen in de visie op het natuurlijke landschap, waarin niet onmogelijk voor meer dan tweeduizend jaar de grondslag van Haarlem is gelegd, zoo vinden zij daarvoor stof in de bovenvermelde literatuur. Bovendien wordt het onderwerp afzanderijen aangesneden. Eindelijk worden zij geïntroduceerd in de problemen der watervoorziening en wateronttrekking. Zij maken nog eens kennis met den tijd, dat ook in een stad als Haarlem regen water werd opgevangen, in tuinen putten werden geslagen en voor algemeen gebruik stadspompen aanwezig waren. De achteruitgang der cultuur in den oorlogs- en bezettingstijd bleek mede hieruit, dat nog niet afgebroken pompen bij de oudere huizen in eere werden hersteld, dat op vele plaatsen in de stad boringen naar drinkwater werden verricht en ein delijk dat bij groote, openbare gebouwen pompinstallaties voor brandbluschwater werden aangelegdmen keerde terug tot de dagen onzer grootouders. Hierover handelende ge schriften zullen daardoor beter begrepen worden. IV. DE BEOEFENING DER GEOLOGIE IN HAARLEM Haarlem kan met recht een der weinige centra in Neder land genoemd worden, waarin geologie sinds vele jaren be oefend is. Daardoor heeft de Spaarnestad zelfs internationale bekendheid verkregen. Dit ligt aan het feit, dat zich ter plaatse drie instellingen bevinden, wier doelstelling het alleen of mede is, de geologische wetenschap vooruit te brengen. Teyler's Stichting is door het beroemde Teylers Museum en de alom bekende Bibliotheek in alle wetenschappelijke centra ter wereld bekend. In het Museum bevinden zich prachtige ver- - 62 - (2) Zie ook het artikel van D. A. Hooyer in het Jaarboek Haerlem 1944-1945.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 94