- 63 - zamelingen van mineralen en fossielen, in de bibliotheek waardevolle boeken en tijdschriften op geologisch gebied. In de Archives du Musée Teyler zijn talrijke geologische publi caties verschenen. Dit geldt ook voor de Verhandelingen en de Archives des Sciences Naturelles van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen, die te Haarlem gezeteld is. De derde, veel jongere zuster naast deze twee eerwaardige matrones is 's Rijks Geologische Dienst, thans Afdeeling Geo logische Kaart der Geologische Stichting, sinds i Juli 1918 gevestigd in het gebouw der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen Van het vele dat er over deze instellingen te zeggen zou zijn, wil ik slechts kort de verdiensten van één man uit de vergetelheid terugroepen, nl. van wijlen Dr T. C. Winkler, in leven conservator van Teylers Museum. De heer Winkler was zeker in wetenschappelijke kringen in binnen- en buiten land bekend, mogelijk wel een beroemd man. Hij was lid, correspondeerend of eerelid van wetenschappelijke genoot schappen, vereenigingen en instellingen in Nederland, Enge land, België, Argentinië, Duitschland, Zwitserland, waarvan het lidmaatschap geen zaak van contributie-betaling, doch van onderscheiding is. Bovendien moet hij, getuige de popu- lair-wetenschappelijke boeken en artikelen, die hij schreef of vertaalde, ook in breede kringen gelezen zijn. Eindelijk is hij het geweest, die de geologische verzamelingen van het Mu seum in volumineuze catalogi beschreef, welke nog steeds de eenige zijn, die hiervan ooit zijn uitgegeven. Ook de Gids voor den bezoeker van de verzameling versteeningen is van zijn hand. Ondanks dit alles behoort deze geleerde tot de bijkans volkomen vergetenen. Dank zij de geschiedenis worden personen en feiten weder aan de vergetelheid ontrukt, die op de een of andere wijze dit verdienen. De mij ter beschikking staande ruimte laat niet toe dat hier over het werk van DrT. C. Winkler in extenso wordt gespro ken.3) Moge in het kort het volgende overzicht gegeven worden. Voor zoover schrijver dezes bekend publiceerde Dr Winkler tusschen 1857 en 1897. Op zijn naam staat een vertaling van een Duitsch werk over Water (1858) en van een bekend (3) In een op 27 September 1947 voor de afd. Haarlem der Ned. Nat. Hist. Ver. in 'Teyler' te houden voordracht over Winkler zal schr. dezer op diens werk nader ingaan. Deze voordracht zal in druk verschijnen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 95