64 boek van Sir Charles Lyell over de geologische bewijzen voor de oudheid van het menschelijk geslacht (1864). Dan schreef hij boeken over Luchtverschijnsels, over het Lichaam van den Mensch, over de geologie (Op en in de aarde), over Zand en duinen (1865), over Ons drinkwater en onze duinen (1873), over De Mensch vóór de Geschiedenis (1875-1876). Populair-wetenschappelijke studies van zijn hand zijn te vinden in Album der Natuur (1857-1897), in den Volksalmanak, uit gegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1873 en in Eigen Haard (1896). Voor de vakgenooten waren bestemd de talrijke beschrijvingen, meest in de Fransche taal, van belangrijke fossielen, in Teylers Museum aanwezig. Ze behooren in hoofdzaak tot de visschen en verder tot de schildpadden, de uitgestorven Saurii (Pterodactylus, Plesio- saurus, Mystriosaurus, Ramphorhynchus) en tot de Crustacea of kreeftachtigen, terwijl een lijvige verhandeling gewijd is aan de printen of sporen van fossiele dieren. Den 'Oprechten' Haarlemmer zal nog interesseeren, dat hij in 1889 een 'Note sur la source ferrugineuse du Haarlemmer meer' publiceerde en wel in Bulletin de la Soc. beige de Géol., Brussel, 3, Procès-Verbaux, 349-352. Behalve op dezen éénen persoon, moge het licht nog vallen op één geologisch feit. In het jaar 1853 verscheen van de hand van W. C. H. Staring, bij A. C. Kruseman te Haarlem een geschrift, getiteld: De Geologie van Nederland. Handleiding voor de bezigtigers der verzameling, welke op het Paviljoen te Haarlem bijeengebracht is door de Commissie belast met het vervaardigen eener geologische kaart en beschrijving van T VIII 142 Nederland, kl. 40, blz. Het is schrijver dezes niet bekend of deze tentoonstelling veler aandacht en belangstelling heeft getrokken. Zij heeft het ongetwijfeld alleszins verdiend. Allicht heeft de dagblad pers uit dien tijd er attentie voor gehad. De beroemd geworden geologische Kaart van Nederland op de schaal van 1 200.000, van de hand van W. C. H. Staring, kreeg in 1869 haar be slag. Van een nieuwe geologische kaart op dezelfde schaal zijn reeds eenige bladen verschenen, terwijl een kaart op de schaal 1 50.000 grootendeels gepubliceerd is. J. F. Steenhuis 2

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 96