- 66 - tussen Holland en de Generaliteit had haar hoogtepunt be reikt. Ze bracht Oldenbarneveldt op het schavot. In 1630 kwam de verbouwing van het stadhuis tot stand; het jaar tevoren had men het grote wandtapijt laten maken, waarin de apotheose van de Damiate-verering haar uitdruk king vond. Wanneer men zich in het ontstaan van dit werk verdiept, zijn er meer vragen dan antwoorden. Wij weten van de tapijt wever, Joseph Thienpont, sommige archivalische gegevens noemen hem abusievelijk Thibault, hem verwarrende met den glasschilder - helemaal niets af, behalve dan, dat hij een typisch Zuidnederlandse tapijtweversnaam draagt en dus van uit het Zuiden geïmmigreerd zal zijn. Hij heeft deze opdracht gehad en later nog een van enige kussens. Uit het bedrag aan fooien is bij benadering het aantal van zijn knechts te bereke nen geweest, een tiental ongeveer. Ontwerpers had het atelier niet in dienst. Het ontwerp van Cornet,ts Claesz. van Wierin- gen, door de magistraat gekozen, omdat het goedkoper was dan een van zijn leermeester, Hendrik Cornelisz. Vroom, is tot onderlegger, patroon op ware grootte in olieverf, waarop wordt geweven, verwerkt door den glasschrijver Pieter Hol- steinDat deed men meer zo. In Gouda hebben de Crabeths dit soort patronen gemaakt. Alleen grote werkplaatsen, als die van Francois Spierinck te Delft, hadden daarvoor eigen personeel in dienst. Van Wieringen is ook een weinig bekende figuur. Het aantal schilderijen op zijn naam gaat de vijf niet te boven, waarvan er twee in het Frans Hals Museum zijn. Eén er van heeft dezelfde voorstelling als het tapijt en is ge maakt voor de Doelen. Of dit schilderij een voorstudie is ge weest of een nabetrachting, is ook niet uit te maken. Het is kleiner van opzet en verschilt iets in schikking. Maar het heeft tijdens de restauratie in de werkplaats gehangen en is tot nauwelijks te overschatten steun geweest. Het wonderlijkste van deze bestelling in tapisserie is de prijs, die er voor is betaald, werkelijk zonder enige overdrijving ongehoord. Deze beliep tot 2850 - Vlaams of 17100 Caroli. Er is een Engelse berekening van omstreeks 1900, die het geld van de 16e eeuw schatte op ongeveer tienmaal de waarde van het toenmalige pond sterling.2 De stadsregering schrok er ook danig van en vroeg om controle. Er kwam een zekere Joan van Hoboken, tapitsier te Utrecht, als expert. De besprekingen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1947 | | pagina 104