- 72 - van Konijnenburg en Christiaan de Moor, onder leiding van J. Semey, met assistentie van Belgische arbeiders. Hij ver bond zich aan de werkplaats en kloste in een jaar tijd op een primitief getouwtje de beide randen. Van 'dolle Dinsdag' tot 3 Juli 1945 heeft het werk stilge staan. De Damiate was opgeborgen in de kluis van een bank. Na de bevrijding is J. Welbooren Kaldenbach als werk meester opgevolgd. In November 1946 is het tapijt ter gelegenheid van de feesten zo goed als voltooid op zijn oude plaats gehangen. Het Ge meentebestuur wilde geen langer uitstel en misschien terecht. Maar nog vertoont het weefsel gaten en zwakke plekken. De bedoeling is, dat het voortaan ieder jaar zal worden gecontro leerd en bij gedeelten verder voorzien. Inderdaad had het geld genoeg gekost, 40.000.-, bijna het tienvoudige van de geraamde kosten. Maar het tapijt is gered. Is deze restauratie gelukt? Er is veel critiek en dat terecht. Toch geloof ik, dat zij, die dit werk hebben trachten te vol brengen in hun critiek het onbarmhartigst zijn. Wij lezen van het doek de geschiedenis van zes jaren moeizame arbeid, met hoogtepunten, sommige vlaggen, het schip Haerlem, groten deels het werk van Ans Nieuweboer, de sloep, maar ook met zware dieptepunten. Nederland kan de Gemeente Haarlem dankbaar zijn, dat zij de spits heeft willen afbijten. De mogelijkheid is nu immers geschapen, dat andere openbare lichamen en ook particulieren van de ervaringen profiteren. De provisionele werkplaats in het Frans Hals Museum is verlaten. De Gemeente heeft aan haar zuster-Gemeente Nijmegen, die met Maastricht grote belangen bij deze restauraties heeft, lokalen in een school gebouw aan het Leidse plein ter beschikking gesteld, waar het steeds groeiend aantal arbeidskrachten een betere be huizing vindt. Zo is dit gelegenheidsbedrijf bezig zich te ont wikkelen tot een gevestigd instituut, waar mensen met liefde voor deze tak van kunstnijverheid een behoorlijk bestaan kunnen vinden en zij, die door de omstandigheden daartoe genoodzaakt zijn, herscholing in een beroep, dat hun op de duur bevrediging kan schenken. Nederland is zeker, mede dank zij Prof. van Iterson's inzicht, een kunstambacht rijker geworden. G. T. van Ysselsteyn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1947 | | pagina 112