HENDRIK WILLEM HOFFMEESTER 12 October 1870 - 12 April 1947 Op 76-jarige leeftijd overleed, na een kortstondige ziekte, de heer H. W. Hoffmeester, die van 1911 tot 1941 als klokke nist bij de gemeente Haarlem in dienst was en sinds de be vrijdingsdagen weer geregeld het brons der Hemony-klokken over onze stad liet klinken, geroepen als hij toen werd om tijdelijk weer zijn vroegere 'hoge' functie waar te nemen. En dat heeft hij met beproefde plichtmatigheid gedaan tot weinige weken voor zijn dood. Hoffmeester was een klokkenist van de oude stempel: een musicus van alle markten thuis (hij speelde viool, trompet, piano, orgel)die het beieren erbij deed. En hij deed dat waar lijk niet slecht, althans binnen het bestek dat de klokkenisten van de vorige generatie zich stelden. Afwijzend stond hij niet tegenover de verjongende beweging van de beiaardkunst, met haar artistieke aspiraties en speeltechnische vernieuwingen (uit gesprekken met hem over dit onderwerp weet ik dat hij er het grootste respect voor had) maar hij meende dat hij er te laat mee begonnen was om daar nog aan mee te doen. Toch gaf deze actie hem impulsen die zijn spel ten goede kwamen. Met de correctheid, die hem als man van orde, als 'man van de klok' mag ik wel zeggen, typeerde, zorgde Hoffmeester, dat op gezette tijden de deuntjes van het speelwerk in de klokkentoren en in de hal van het Raadhuis vernieuwd werden; dat hij Maandags en Vrijdags tijdig voor zijn stokkenklavier zat om een half uur lang bronzen liedjes over de Haarlemse daken te strooien, en op nationale feestdagen om met zijn repertorium Oranje-klanken de feeststemming in onze oren te beieren. H. W. Hoffmeester werd te Alkmaar geboren, studeerde daar vijfjaar aan de Muziekschool en vestigde zich in 1891 te Haarlem, waar hij in het Muziekkorps van Kriens als eerste viool en als ie trompet (voor de harmoniebezetting) in functie trad. Ondertussen studeerde hij verder te Amsterdam bij B. Hendriks en Joh. Coene, respectievelijk voor orgel en directie. Een en ander had tot gevolg, dat hij enerzijds als or ganist benoemd werd in de Nieuwe Kerk (later ook van het kleine orgel in de Grote Kerk) en een gelukkige carrière begon

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1947 | | pagina 26