lem, waar hij Directeur werd van de school, waar P. H. van der Ley en J. G. Nijk het directoraat hadden bekleed. Toen hij uit Groningen vertrok werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Lancée was inmiddels voorzitter geworden van de Kweekschoolbond en heeft ook als zodanig de onderwijzersopleiding grote diensten bewezen. In ver scheidene commissies en colleges had hij zitting en overal werd zijn helder oordeel op hoge prijs gesteld. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd verliet hij het onderwijs met pensioen. Hem werd ontslag verleend 'met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door hem in dit ambt en in zijn vorige betrekkingen aan het onderwijs bewezen'. Naar mijn weten is nimmer aan een kweekschooldirecteur ontslag verleend in deze buitenge woon eervolle vorm. Lancée had zich inmiddels in Heemstede gevestigd en jaren lang was het huis aan de Joh. Wagenaarlaan een centrum voor de grote vriendenkring, die hij zich verworven had. Voor menigeen werd dit huis zelfs meer: een veilig onderdak voor wie thuis gevaar liepen door wrede overheersers te worden ge grepen. Want warm klopte zijn hart voor ons Vorstenhuis en ons land en diep was zijn afkeer niet alleen voor wie de vijand steunden, maar ook voor wie voordeel trokken uit de geweld dadig gewijzigde toestand. Zulken hadden bij hem geen toe gang meer. Groot was zijn vreugde bij de bevrijding, maar helaas werd de blijdschap getemperd toen hij vernam, dat zijn oudste kleinzoon reeds bij het eerste treffen met de Japanners op Ge lebes was gesneuveld. Hij hoopte zijn kinderen en kleinkinderen spoedig terug te zien; het heeft niet zo mogen zijn. Zijn zoon heeft hij in het voorjaar van 1947 nog een maand bij zich ge had, maar de anderen zullen hun Vader en Grootvader niet meer in leven vinden. Op 22 October is zijn werkzaam en gelukkig leven opgehou den. Een zeer begaafd man is heengegaan, een man die een zegen is geweest voor velen. H. Elsinga - 23 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1947 | | pagina 47