Hieraan werkten vele hoogleraren mede, doch ook andere geleerden, eveneens van allerlei stand. Het was een typisch negentiende eeuws orgaan, welks redacteuren en medewerkers zich verwant gevoelden aan de Franse encyclopedisten. Zij had den gelijk hun beschaafde lezers van allerlei stand zeker een wijsgerig-theologisch fond met een grote behoefte aan exacte kennis en streefden naar een zo breed en zo algemeen mogelijke wereld- en levensbeschouwing. De ene rode draad die door Winkler's leven loopt, is die der leergierigheid, die gepaard ging aan bevattelijkheid. De tweede is die van de onderwijzer, de leraar, de voorloper van de ge liefde docent der Volksuniversiteit. Dat hij dit tot op zijn sterf bed vooral in geschrifte deed, doet aan het principe niet af. Winkler heeft zoveel jaren bijdragen geleverd voor de popu- lair-wetenschappelijke maandbladen en jaarboeken, die in de huiskamers der ontwikkelde burgerij werden gelezen en heeft zo talrijke populair-wetenschappelijke boeken vertaald en ge schreven en had daarvoor een zo goede nationale reputatie in de Nederlandse uitgeverswereld, dat hij als zodanig een der meest gelezen schrijvers moet zijn geweest. Doch er is meer. Niemand kan een goed docent zijn of hij moet de stof beheersen. Reeds door de popularisatie is Winkler getypeerd als een man van wetenschappelijk inzicht en begrip. Bovendien had hij een loopbaan als wetenschappelijk onder zoeker. Reeds in i860 verscheen van zijn hand een bekroonde studie in de Natuurkundige verhandelingen van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, welke een be schrijving bevatte van enige nieuwe fossiele vissoorten, in de zoetwaterkalk van Oeningen. Twee jaren later beschreef hij in hetzelfde tijdschrift vissen uit de lithografische kalk van Solenhofen. Nog twee jaren later werd hij benoemd tot con servator aan Teyler's Stichting en verklaard tot doctor honoris causa in de Wis- en Natuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Groningen, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van deze instelling. Het zal niet toevallig zijn geweest, dat behalve aan Winkler ook aan de Maastrichtse apotheker Bosquet en de Winschoter landmeter Venema deze eer te beurt viel. Alle drie toch hebben een blijvende naam verkregen op geologisch- paleontologisch gebied. Als conservator van Teyler's Stichting heeft Winkler in de Archives du Musée Teyler een belangrijke reeks van grotere

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 100