- 64 - 1880)Dan verscheen in 1889 in een Belgisch vaktijdschrift een kort artikel over de ijzerhoudende bron van de Haarlemmer meer. Ik zal nu verder voorbijgaan, dat hij een Latijns-Hollands woordenboek voor de geneeskunde en de natuurkundige we tenschappen vertaalde (1881), dat hij bevoegd was voor een beperkt optreden als geneeskundige (hij bezat het einddiploma der toendertijde te Haarlem gevestigde klinische school) en tot in de laatste jaren van zijn leven een medische praktijk had, en kom zo tot de bespreking van Winkler als veldbioloog. In het Album der Natuur verschenen, gelijk reeds gezegd is, minstens 45 artikelen van Winkler's hand. Deze hadden grotendeels op natuurhistorische onderwerpen betrekking, 't zij op organismen in fossiele staat, 't zij op de huidige flora en fauna. Bij voorkeur behandelde Winkler iets over vissen. Daarnaast werden ook de vogels en de insectenwereld niet ver geten, terwijl hij eveneens een herbarium-beschouwing ten beste gaf. Een typisch veldbiologische uiting is het artikel: 'Het steppenhoen in onze duinen', voorkomende in de Almanak der Mij tot Nut van het Algemeen voor het jaar 1865. Dan gaf de firma Loosjes te Haarlem van Winkler's hand uit: 'Gids op het Strand'. Het grote werk op dit gebied is echter: 'Handboek voor den verzamelaar. Een practisch boek, leerende het aanleggen, in orde maken en onderhouden van alle soorten van verzame lingen, voor jongelui bewerkt' (Leiden, 1880-1884). Wanneer men in onze tijd dit boek doorbladert en hier en daar leest, dan herkent men in de schrijver de voorloper van de stichters der Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Hoofdstukken of onderdelen van het werk zijn gewijd aan ke vers, vlinders, rupsen, planten in hare systematische verschei denheid - mineralen en gesteenten, schelpen, schedels, eieren, terwijl het boek eindigt met mededelingen over het aquarium, het terrarium en het insectarium. De vraag is gerechtvaardigd, waarom hebben èn tijdgenoten èn nageslacht niet meer aandacht aan het verscheiden en aan het werk van Tiberius Cornelis Winkler besteed? Tijdens zijn leven ondervond hij ontegenzeggelijk veel waar dering en erkenning en ook wel eerbetoon. De lijst van weten schappelijke vereenigingen en instellingen, waarvan Winkler lid was, - terwij 1 dit lidmaatschap niet moet worden beschouwd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 102