als een voor geld te kopen verhouding, gelijk bij de meeste verenigingen in onze tijd deze lijst dwingt eerbied af. Was het dan misschien een nieuwe tijd, die opkwam, waar door de typisch negentiende eeuwse (d.i. in feite laat-acht- tiende eeuwse) Winkler zijn tijd overleefd had? Zeker is, dat de wetenschappelijke richting, gelijk die meer dan een halve eeuw in het Album der Natuur tot uiting kwam, aan het wegebben was. De popularisatie van wetenschap en ook van filosofie en the ologie nam andere vormen aan. Ook veranderde volkomen de maatschappelijke structuur en een stad als Haarlem, waar weinig omging, waar de huiselijkheid groot was en het gezins leven bloeide, kreeg een volkomen ander aanzien. Mogelijk is in dergelijke factoren de psychologische verkla ring voor het vergeten zijn te vinden. Het nageslacht zal het misschien beleven, dat een dergelijke ommezwaai in de waardering historisch wordt belicht en psy chologisch wordt verklaard. Laten wij echter tot de werkelijkheid van heden terugkeren. T. C. Winkler heeft een werkzaam leven geleid zowel in func tie als in zijn particuliere bestaan. Zijn zuiver wetenschappelijk werk zal tot in lengte van dagen die erkenning vinden, gelijk dit bij de beoefening der wetenschap en van hare historie be staat. Dat hij hier voor een belangrijk gedeelte van zijn weten schappelijke arbeid geen opvolger vond, is niet bevreemdend: fossielen als Winkler beschreef, zijn en blijven steeds schaars. De toekomstige conservatoren van de over de gehele wereld bekende verzamelingen van Teyler's Stichting te Haarlem zul len echter tot in verre tijden weten, dat zij voortbouwen op het werk van een voorganger, die wetenschappelijke kennis en in zicht paarde aan museaal geduld en accuratesse. De arbeid gedaan voor de voorlichting van brede kringen verloor met het voorbijgaan der jaren zijn effect. Thans zijn er mogelijk nog mensen die uit de nalatenschap van ouders of grootouders over Winkler's boeken of vertalingen of over de banden van het Album der Natuur beschikken. Doch eens komt de tijd, dat ook deze mensen verdwijnen en dat de wer ken van Winkler nog slechts in bibliotheken worden gevonden. Dan is hij als popularisator der natuurlijke historie of der biologie incl. der paleontologie historie geworden. Indien er dan historici komen, die hem en zijn tijd bestu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 103