- 68 - Haarlem, worden beide stenen opgemerkt en wel in deel I, bl. 305. Na enkele andere vermeld te hebben, vervolgt hij: 'Wat echter meer bijzonder als antiekiteit onze aandacht ver dient, zijn de beide gevelstenen, die we hier in den voorgevel van de bakkerij van J. N. Braakenburg (W. 2., no. 476), recht tegenover de Hondensteeg, opmerken. Zooals ge ziet, stellen die beide flink gehouwen steenen het bakkersbedrijf voor, dat hier reeds in 1611 werd uitgeoefend; terwijl de naamletters, welke ge op dien meelzak in een dier taferelen ziet, waarschijnlijk betrekking hebben op een der vroegere bewoners van dit perceel, die wellicht ook tot de familie der Braakenburg's behoorde.' Allan laat ons hier niet in twijfel omtrent de naam van de bakker, die er in zijn tijd (1874) woonde, n.l. J. N. Braaken burg. Bovendien geeft hij de juiste plaats aan, waar de bak kerij gevestigd was in de Hagestraat, en wel op het toenmalige wijknummer W. 2, No. 476, (thans No. 47) recht tegenover de Hondensteeg, sinds 1902 St. Anthoniesteeg genaamd. Daar de heer Luitingh eveneens de naam Braakenburg noemt in verband met de gevelsteen in kwestie, wiens zaak volgens hem in de Damstraat gevestigd zou zijn geweest, is hier mogelijk een misverstand bij de heer Luitingh te ver onderstellen. In dit vermoeden werd ik gesterkt door een verwijzing van de heer H. B. E. Warnaars naar het plaatwerk 'Architectur der Niederlande' von L. Krook, Lieferung 1', waarin als plaat 6 een 'Giebel in der Damstraat' te Haarlem afgebeeld staat, met een groot reclamebord waarop men leest 'Noordhollandsche Banketbakkerij'. Op het winkelraam leest men echter de naam 'H. W. H. Braakman'. Het werk dateert vermoedelijk van ongeveer 1894/5. Een gevelsteen is in de gevel niet te zien. Desgevraagd was de heer Warnaars bereid in deze onderzoek te doen en dus bleek, uit oude adresboekjes ten archieve, dat in 1881/2 de bakkerij van H. W. H. Braak man reeds in de Damstraat op No 13 gevestigd was, voordien in de Zijlstraat. Volgens dezelfde adresboekjes bleek in 1862/3 D. A. Braakenburg in de Hagestraat W II: 476 te wonen en op hetzelfde adres in 1891 J. N. Braakenburg, Mr Brood- en beschuitbakker. In 1895 echter is in dit pand de kruidenier G. Gijzen gevestigd. De heer Luitingh heeft kennelijk beide namen verward. Hiermee zou dit gevelsteenprobleem zijn opgelost, als

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 106