UITREIKING VAN DE LEGPENNING van de 'Vereeniging Haerlem' aan de eigenaar van het Gebouw Sint Bavo In de vergadering van 28 December 1945 van het bestuur van onze vereniging werd besloten jaarlijks een afslag van onze legpenning uit te reiken aan opdrachtgevers van nieuwe bouwwerken of verbouwingen in de oude stad, door welker uitvoering de omgeving op merkbare wijze verbeterd zou worden. De beslissing- aan wie deze zal worden- uitgekeerd, wordt genomen na daartoe in te winnen advies bij de Schoon heidscommissie in deze gemeente. Het oude centrum van onze stad heeft uit de aard der zaak onze warme belangstelling en alle leden is het bekend, hoe we de belangstelling hiervoor levend houden zowel op historisch als op ander gebied. Zo is het voorgekomen dat we in bepaalde gevallen een minder draagkrachtige eigenaar stimuleerden, een restauratie van een bescheiden gevel tot uitvoering te doen brengen door een kleine bijdrage in de kosten te verlenen. We hopen in de toekomst dit iets meer te kunnen doen wanneer we daartoe in staat worden gesteld door enkele subsidies, waarvoor ons bestuur momenteel onderhandelt. Maar voor het karakter van onze binnenstad blijven dit uitzonderingen die niet bij machte zullen zijn haar schoonheid te handhaven. Daarvoor draagt de eigenaar van een pand en dragen dus de gezamenlijke eigenaren de verantwoordelijkheid. Weliswaar zijn er van overheidswege bepalingen die voorkomen, of al thans trachten te voorkomen dat er schade aan wordt toege bracht, maar dat zijn overwegend bepalingen die het ergste beletten; een stimulerende werking hebben ze minder. De drang tot verfraaiing moet van de burgers uitgaan. Dat kan zijn door herstel van het mooie oude dat we nog hebben, maar kan ook tot stand komen door goede nieuwe architectuur. Onze stad is een levend organisme en naast behoud past het gezonde en goede nieuwe evenzeer. Door de keuze van zijn medewerkers bepaalt de opdrachtgever of er iets waardevols tot stand kan komen. Een architect kan pas zijn gaven ten volle ontplooien, wanneer zijn opdrachtgever met enthousias me meewerkt. Of hij tot iets werkelijk goeds kan komen, hangt dus mede af van zijn principaal. Daarom meende het bestuur

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 13