Zr ABRAHAMINE ADRIANA BREDA KLEIJNENBERG 18 Juli 1863 - i Maart 1948 Op 14 November 1895 deed Mejuffrouw A. A. Breda Kleijnenberg haar intrede in Haarlem als besturend zuster van Bethesda Sarepta, de vrouwenafdeling van de Chr. Veren, v. d. Verpleging van lijders aan vallende ziekte. Sedert gerui me tijd een geziene leerkracht aan de school voor idiote kin deren te 's Gravenhage, welk werk zij verkozen had boven het leven van uitgaan zoals in haar tijd en stand gebruikelijk was, bezat zij die paedagogische kijk op verstandelijk misdeelden, die haar in het werk op Bethesda-Sarepta van groot nut zou zijn. Het Bestuur der Vereniging achtte zich destijds gelukkig in haar een vrouw met gaven van hart en verstand gevonden te hebben, die leiding wist te geven aan het groeiende werk en de zusterkring; Zowel op het werk als geheel als op de zusterkring heeft zij haar stempel gezet. Hoog waren haar opvattingen van plicht en toewijding. Zij vroeg van anderen niet meer dan van zichzelf en waar het de patiënten betrof heeft zij in het kader van haar tijd gedaan wat zij kon, om deze voor de kleine maatschappij binnen- en voor de grote maatschappij buiten de poort der inrichting geschikt te maken. Dit was ook het doel waarvoor zij de zusters trachtte op te leiden. Zelf diacones geworden, vormde zij op Bethesda-Sa repta een diaconessenkring, waar zij het zich om 's Heren wil stellen in dienst van den naaste als levensdoel voor ogen stelde. Sterke persoonlijkheid als zij was, ging zij doelbewust haar weg, offers brengend en vragend. Van transigeren wist zij niet. Geen wonder dat aan haar rijke leven de moeilijkheden en teleurstellingen niet vreemd waren. Wie haar kende wist hoe sterk haar liefde, hoe onverbrekelijk haar trouw, hoe groot haar toewijding waren. Daarom kon zij ook voor zeer velen zowel op geestelijk als maatschappelijk terrein een steun zijn. Na haar vertrek uit Haarlem in 1923 heeft zij zich gedurende de jaren van rust die toen volgden, in den Haag op menig terrein nog verdienstelijk gemaakt. In 1941 in Haarlem teruggekeerd maakte zij - ik mag wel zeggen 'het catastrophale einde' mede, van de inrichting die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 29