twrjfeld was dit voor enige kunstenaars en kunstvrienden een prikkel te meer om eigener opvattingen bekendheid en gelding te verschaffen, daar waar ze voornamelijk hun voedingsbodem hadden, te Amsterdam. Dank zij het initiatief van H. P. Berlage, Carel Henny en de zilversmid Willem Hoeker werd op 29 September 1900 aan het Rokin aldaar "t Binnen huis geopend, waar jonge kunstenaars hun werk konden tonen en hun meubelontwerpen konden worden uitgevoerd. Voor de als directeur benoemde van den Bosch was het geen gemakkelijke taak, leiding te geven aan het bedrijf en als tus senpersoon de wensen van de opdrachtgevers met die der ont werpers in overeenstemming te brengen. De jonge zaak moest met veel beleid, zonder aan de principiële opzet te kort te doen, het nieuwe practisch bruikbaar en aantrekkelijk maken voor het nog te winnen publiek. Ten dele is zulks wel gelukt de ideele bedoelingen zijn echter spoedig verstoord doorwrij- vmg tussen de medewerkers en de leiding. Op veranderde grondslag gebaseerd, verhuisde "t Binnenhuis' in 1907 naar ruimer lokaliteiten, in de Raadhuisstraat. De administratieve en artistieke leiding berustte toen geheel bij van den Bosch, met s gedelegeerde commissarissen H. P. Berlage en L. Simons. v mstreeks 1924 moest door verschillende oorzaken een be scheidener behuizing worden betrokken, boven de winkel van Begeer, Prinsengracht-hoek Leidsestraat, waar van den Bosch, tot de opheffing in 1929, alleen de zaak voortzette. Zijn met te miskennen veelzijdigheid liet hem ook tapijten, lampen, glas- en aardewerk ontwerpen, maar zijn beste kunnen toonde hij m zijn meubels, aanvankelijk aansluitend op Berlage's rationele constructieve opvatting. In dit overzicht van zijn werk moge niet ontbreken de vermelding, dat hij in latere rustiger jaren, weer als in de jeugd, palet en penselen han teerde om een portret of stilleven te schilderen, of om op documentaire' schilderstukken interieurs en ander werk van eigen vinding vast te leggen. Als verenigingsman, mede-oprichter van dein 1904 opge richte Vereniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst heeft hij1 veel werk verzet en er toe bijgedragen de kunstnijverheid gelding te verschaffen. Als zodanig organiseerde hij de Neder landse affivringen op Internationale tentoonstellingen te Tu rijn, Brussel ~n Leipzig. Een mooie ijd was het voor hem toen hij met zijn gezin zich - 23 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 47