SANNIE DOLLEMAN 2 Juli 1877 - 15 November 1948 Zo was hij algemeen bekend, Alexander Edmond Thièrry de Bye Dolleman, geboren 2 Juli 1877. Van zijn prilste jeugd afheb ik hem gekend, de ondeugende kleine jongen, want klein is hij lang gebleven; overal kon hij tussen en onderdoor en hij moest al bijna de meerderjarige leeftijd hebben bereikt om daarna een ongelooflijke groeikracht te ontwikkelen en als een man van flinke lengte het leven in te gaan. Als kinderen van de lagere school groeiden wij op, steeds dezelfde klassen doorlopend; slechts twee dagen in leeftijd ver schillend, werden wij zo goed als tweelingen beschouwd; samen behoorden wij tot de middelmoten van de twee categorieën Cloosterlingen, allen trekkende te voet van Heemstede naar de scholen te Haarlem. Het waren er maar weinigen die die jeugdige Dollemannen, allen op het Clooster te Heemstede wonend en dikwijls de landelijke Heemsteedse Binnenweg on veilig makend, uit elkander kenden; wie waren van de Burge meester en wie van den overleden Notaris. Zo rolde de onbezorgde jeugd voort; een jeugd die voor de buitenkinderen van die tijden een voorsprong had boven die der stadskinderen; sport werd nagenoeg nog niet beoefend; het moest voor de stadskinderen al een wandeling naar buiten worden om hen aan wat frisse lucht te helpen en met die wan delingen hadden zij in den regel niet veel op; hoe geheel anders was het voor de buitenkinderen van die tijd; elke morgen en middag een wandeling van driekwartier a een uur; sterke benen kregen zij en als de ijstijd aankwam was de voorsprong, die zij boven de anderen hadden, goed merkbaar. Toen samen de lagere school doorlopen was, scheidden onze wegen op het onderwijsgebied; Sannie ging naar de drie jarige H.B.S. De jongen was geen exemplaar voor de school banken; na de driejarige cursus te hebben doorlopen, kwam zijn drang naar zee tot volle ontplooiing en had hij geen rust voor hij een plaats op een der grote mailboten van de Maat schappij Nederland had gekregen. Het varen begon; hoe her inner ik mij nog de verhalen van zijn reizen naar Indië; de vriendjes stonden er met open monden naar te luisteren; het was alles zo machtig mooi. Sannie had echter niet gerekend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 58