- 46 sterck en seer wel doortimmert huys met den erve staende en leggende aen de Oost zyde van het Spaerne tusschen de grau- westene en melckbrugh, uytcomende in de achterstraet voor- sien met negen roiale en meer andere vertrecken soo beneden als boven, waer van drie behangen syn, een meer als gewone groote kookkeuken voorsien met een bottelerye, pomphuys, fournuysen en andere gemacken, als mede een groot coetshuys daer in nogh stalling voor vier en meer paerde kan worden ge- maeckt daer boven drie seer groote solders boven den anderen, mitsgrs een groot vierkant erf of thuyn int midde van deselve, een nieuwe fontain en twee speelhuysen haer uytsigt hebbende in de voorn, achterstraet'. Over de (goudleren?) behangsels werd in de verkoopcondities bepaald, dat 'de behangsels in de drie behangen earners en de plancken en lessenaers tot de bibli- otheeq behorende sullen in dese coop niet wesen begrepen gelyk mede niet de pers op de kleersolder, dog sal egter den coper gehouden zyn de voorz. drie behangsels ter tauxatie van twee neutrale personen aentenemen'. Verder werden nog ver kocht een huis ten Noorden van het woonhuis en een ten Zui den ervan, door gemeenschappelijke muren er van gescheiden, waaromtrent allerlei servituten gemaakt werden met betrek king tot het aantal ramen er in, dat niet vergroot mocht worden en voor welke de koper 'goede en sufïisante diefeysers' moest laten maken, enz. Dan kwamen nog onder de hamer een huis in de Lange Veerstraat op de hoek van de Berkerodesteeg, een 'voorname herbergh, genaemt de Rodemolen staende en gele gen in de nieuwe vergrotinge aen het plyn by de nieuwe Kruys- poort op de hoeck van de Nieuwe Kruysstraat', een huis in de Achterstraat, een in de Nauwe Beek- of Schipperssteeg, een vijftal 'earners' in diezelfde buurt en ten slotte een pakhuis en stalling voor vier paarden in de Achterstraat. In April 1717 werden de verkochte huizen overgedragen. Het grote huis bleek gekocht door Abraham van Middelburg, die het echter op 23 April 1729 weer verkocht aan Jacobus Barnaart Junior. Wij zagen reeds dat diens erven het op 3 Mei 1771 voor 10.025,- aan Burgemeester Faber van Riemsdijk verkochten, die het iji 1793 aan Keetje Hodshon overdeed. Het huis ten Zuiden van het grote huis was gekocht door de koopman Jan Colder, die ook de stalling, het pakhuis en de stal voor vier paarden aan de Achterstraat kocht. Op 1 November 1729 verkochten de erven van Jan Colder huis I

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 80