- 49 - het antwoord schuldig blijven. Bouwrekeningen zijn niet be waard gebleven, wat wel jammer is: wij zouden gaarne wat meer gehoord hebben over de (waarschijnlijk buitenlandse) kunstenaars die het interieur versierd hebben. Dat het huis niet goedkoop geweest is mogen wij intussen wel aannemen. In het begin van 1795 kon de eigenares haar nieuwe huis betrekken. Maar één ding ontbrak nog aan haar geluk. Voor het huis stonden bomen, die haar het uitzicht op het Spaarne en de Grote Kerk benamen. Zij zond daarom een rekest aan de Provisionele Regering van Haarlem, die na de revolutie van 19 Januari 1795 het bestuur van de stad in handen genomen had, met het verzoek de bomen te mogen omhakken. En deze regering was niet zo Jacobijns van zin, en niet zo overladen met moeilijke beslissingen, of ze vond nog tijd om op 22 April 1795, 'disponeerende op het verzoek by Requeste aan dezelve gedaan door de Burgeresse Cornelia Catharina Hodshon, ten einde zodanige Boomen langs het Spaarne, welke voor het door haar nieuw opgebouwde huis aldaar zyn staande, en haar in het gezicht merkelyk hinderlyk zyn, mogten worden uitge rooid, zonder dat er nieuwe in de plaats geplant worden; heeft, na deliberatie, en ingekomen consideratien en advies van de commissie van de Fabrikage, goedgevonden en verstaan, het voorschreeve verzoek te accordeeren, zoo als het zelve geacoor- deerd wordt by deezen, wordende diengevolge den Fabryk dezer stad geauthoriseerd om alle zodanige boomen welke, ter plaatse voorschreeve, het gezigt uit 't nieuw gebouwde huis van de Burgeresse Hodshon mogten hinderen, zynde zes in getal, voor rekening van dezelve Burgeresse te doen wegnee- men, zullende in plaats van dezelve geen anderen geplant wor den. En zal copie dezer gegeeven worden aan Cornelia Catharina Hodshon, als mede aan den Fabryk dezer stad tot derzelver naricht'1Op dit besluit heeft de Hollandsche Maat schappij zich enkele jaren geleden nog eens beroepen, toen voor het gebouw weer iepen opgegroeid waren, die 'haar in het gezicht merkelyk hinderlyk' waren. In dit huis heeft de bouwster nu ongeveer 34 jaar van haar leven gewoond, tot haar overlijden in 1829. Twee gebeurte nissen uit dat leven zijn voor het nageslacht bewaard gebleven, (1) Zou het haar misschien geholpen hebben, dat zowel haar zwager Lestevenon als haar vroegere voogd Pieter Kops Goedschalksz. deel van deze Provisionele Regering uitmaakten?

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 87