Dr h.c. T. C. WINKLER' Het zou niets bevreemdend zijn, indien de meesten der lezers het juist zo gaat als het mij en mijn naaste omgeving is gegaan: wijlen Dr T. C. Winkler is voor hen een onbekend, een vergeten man. Enige tijd geleden hebben wij de herden king van het zevenhonderdjarig bestaan onzer stad gevierd. Daarbij zijn vele roemruchte burgers der vroede Spaarnestad nogmaals aan de vergetelheid ontrukt, doch hierbij ontbrak Winkler. En dit ondanks het feit, dat de beoefenaren der wetenschap, die uiteraard in het algemeen minder aan de weg timmeren, dan bv. politieke personen, niet vergeten waren. Voor zover ik kon ontdekken, zijn twee necrologieën over Winkler verschenen, n.l. in de jaargang 1898 van Album der Natuur en in het Nieuw biografisch woordenboek, deel VI, kolom 1313. De eerste is van de hand van een zijner dochters en van Dr A. W. Heynsius. Tiberius Cornelis Winkler is in Leeuwarden geboren, be zocht daar de lagere school en werd na het aflopen hiervan op 13-jarige leeftijd door zijn vader in dienstbetrekking gedaan bij een graanhandelaar in zijn geboorteplaats. De arbeidsuren zijn ongetwijfeld lang geweest, de beloning karig, de arbeid geestelijk niet verheffend. Zonder twijfel heeft de jonge Tibe rius iets in zijn onderbewustzijn gehad, dat hem niet alleen belette geestelijk te gronde te gaan, doch hem er toe bracht voor een deel van zijn karig loon een Franse spraakkunst te kopen en in zijn vrije tijd Frans te leren. Doch dit niet alleen: al spoedig volgde hij zijn eigen weg en verliet de graanhande laar. Hij was ongetwijfeld reeds toen van geheel andere make lei, dan deze laatste voor zijn personeel nodig zal hebben gehad. Het is niet mijn bedoeling U de levensschets te ontvouwen. Onthoudt U slechts, dat Winkler reeds als dertienjarige jongen toonde te zijn, wat hij zijn gehele, vrij lange leven ver der gebleven is: de autodidakt, de leergierige leerling, een geest, die gemakkelijk opnam en vasthield en - wat na zijn 35ste jaar bleek - met een sterke drang tot weergave en een grote gemakkelijkheid hierin. _(i) 28 Mei 1822-18 Juli 1897. Conservator van Teyler's Stichting. Uittreksel van de voordracht op Zaterdag 27 September 1947 gehouden voor de afdeling Haarlem der Nederlandse Natuurhistorische Vereniging.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 98