- 68 - jaar verkopen aan Mevrouw de Weduwe Willem BoRSKir geboren Johanna Jacoba van de Velde (1764-1846), eige nares van het landgoed: 'Elswout'. Wat zich nog in het huis bevond aan meubelen, en verder de tuinsieraden, gereedschap pen, bloemen in potten, het rijtuig en het paard van den heer Atkinson, zijn kort daarop ter plaatse geveild, zoals bedongen was. In de veilconditiën wordt o.m. gezegd: 'Het voorschreven perceel (i.e. Duinlust) wordt verkocht met zodanige (enz.) overpaden (enz.), als hetzelve perceel is hebbende.' En nu had het inderdaad een overpad, het z.g. Voetpad naar de Witte Blink, achter Kraantje Lek, dat vandaar liep naar de Frikka- dellen Buurt of Duvelshoek4 te Overveen, dwars door de buitenplaats: Vaart-en-Duin', en langs de Brouwerskolk- berg. Voorzichtig begint Mevrouw Borski in deze zaak, in 1829, den Haarlemsen landmeter Hendrik van Zutphen5 eens te polsen, die ambtshalve inlichtingen kan inwinnen, om haar die vertrouwelijk te verstrekken. Van Zutphen heeft zijn be vindingen in een zeer uitvoerige brief van 26 Maart 1829 neer gelegd; hij heeft ontdekt, dat de eenentachtigjarige Marga- retha Jacoba Warin, weduwe van den Amsterdamsen sche pen Mr Jacob Hooft, die ook dat pad op haar buiten: 'Vaart en-Duin' moet dulden, het het vorige jaar op haar grond met duindoorns heeft dichtgeplant. Van die zijde is dus geen gevaar te duchten. Dan gaat hij nog eens op kondschap uit bij Jhr Druyvesteyn. Deze vertelt hem, dat zijn rechtsopvolger: Atkinson, het eerst aanleiding heeft gegeven tot het afsluiten van het pad; hij had er nl. een hekje op gemaakt, dat niet al te gemakkelijk open en dicht ging, en dit na enige jaren geheel dichtgepoot. En tenslotte weet Van Zutphen zelf te verklaren: 'Onze vorige Gouverneur, van Tets van Goudriaan, heeft meer dan eens voor dit Hekje geweest, maar hetzelve gesloten gevonden hebbende, is weder te rug gegaan.' En als man van levenservaring eindigt hij zijn epistel met de woorden: 'Zo raade ik U Wel Edele, om er met niemand verder over te spreeken want het Spreekwoord zegt niet ten onregte van praten komt praten, en geeft dan welligt aanleiding dat UWel Ed: den otweg over Duinlust zoude moeten openen. - doch in alles doet UWEL-Ed: volkomen UWEL-ED: zin, het is maar een voorstel dat ik UWEL-Ed. doe.' Het voorstel is geaccep teerd en na verloop van tijd is het voetpad naar de Witte Blink

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 100