- 7° - aan de achterzijde van afrasteringen te voorzien, die op reke ning van de maatschappij kwamen te staan. Voorts werden, behalve nog enkele persoonlijke voordelen, vijf overwegen be dongen over een afstand van amper drie kilometer. De heer Borski eiste, dat deze met bomen zouden zijn afgesloten, die door wachters of wachteressen, voor wie ter plaatse woningen zouden moeten worden gebouwd, werden bediend. Later is deze eis in zoverre gemitigeerd, dat in plaats van bewaakte overwegen vijf tunnels onder de geprojecteerde spoorbaan werden verlangd; één tunnel is er tenslotte gekomen, achter Kraantje-Lek, 'ter breedte om een kar met paard bespannen door te laten'. Te Overveen werd een stenen station gebouwd waarin aanvankelijk ook het postkantoor was ondergebracht a most practical solution' vonden de Engelse gouvernantes op 'Belvédère' en 'Duinzicht' - maar de heer Borski kon niet gedogen, dat daar een 'buffet' gevestigd werd, ondanks de toezegging van de maatschappij 'om het degelijk en fatsoen- delijk te doen administreren'. De directie kon niet inzien, dat dit 'eenige bezwaren kan opleveren voor den zedelijken toe stand der gemeente en van hare inwoners!' Op 10 December 1880 werd met de aanleg van de baan be gonnen en spoedig ontstonden er over allerlei kleinigheden wrijvingen tussen partijen. Na de dood van den heer Borski kwamen ook de Elswoutse jachtbelangen in het spel. Een en ander vindt weerklank in een scherp gestelde correspondentie tussen den directeur der maatschappij en D. Tiemens-Kerssen, rentmeester van Elswout. Hoe stroef de verhouding was kan o.m. uit het volgende blijken: reeds in Mei 1881 werden op enkele baanvakken proefritten gehouden en op 23 September van het volgend jaar werd ook de rentmeester, mijn groot vader, uitgenodigd: 'bij de officieele opneming en beproeving der brug over de Zanderijvaart op Vrijdag 29 September a.s. des voormiddags 10 uur' aanwezig te zijn. Te kwart vóór tien die morgen zou een extra trein met genodigden van het station aan het Bolwerk te Haarlem vertrekken, die, als de invitatie werd aangenomen, te Overveen zou stoppen. Even tevoren was een brief verzonden, waarin de directeur vroeg voor die 29ste September ontheffing te verlenen van het in de overeen komst gestelde verbod om voorbij het station Overveen op grond van Elswout te stoppen voor het doen in- en /of uitstap pen van reizigers; men wilde nl. bij of op de nieuwe brug8 een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 104