- 7i - ogenblik stilhouden. Die ontheffing is verleend, maar voor de uitnodiging werd met het gebruikelijk leedwezen wegens ver hindering' bedankt! Toen in 1881 Mevrouw van der Vliet-Borski Duinlust in eigendom verwierf, werden plannen gevormd en uitgevoerd om het gehele goed te veranderen en in overeenstemming te brengen met de eisen van die tijd: het bescheiden witte heren huis en de door Jan Gijzen gebouwde woningen werden af gebroken, de oranjerie en het stalgebouw werden gespaard, en enkele tientallen meters oostelijk van het oude hoofdgebouw werd het tegenwoordige huis gesticht, waarvan de eerste steen vermeldt Er gaat een verhaal, dat Frederik van Eeden als plaats voor de handeling van het eerste gedeelte van zijn sprookje: 'De Kleine Johannes', gekozen zou hebben de duinvallei ten Zuidoosten van Kraantje-Lek, nu bij Elswout ingerasterd, maar met het er door heen lopend watertje nog zichtbaar van de Duinlustweg af. Aan de noordzijde daarvan ligt het hoge duin, de 'berg van Duinlust'; in een konijnenhol, halverwege de top, woonden Johannes en Windekind het weldadigheids feest bij, gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van allerlei dieren, die bij de bouw van een groot huis in de on middellijke nabijheid waren omgekomen. Nadat ook de Zwitserse architecten Butolini en Cassard te Lausanne in 1881 plannen voor de bouw van een nieuw huis op Duinlust hadden ingediend, werd tenslotte de voorkeur ge geven aan. het ontwerp van C. Muysken, bouwmeester van o.a. het kasteel: 'Oud-Wassenaar' en het huis: 'Elswout'. 'Het kreeg het aanzien van een renaissance-gebouw, waarbij echter, aangezien het een lustslot op het platte land was, remi niscenties aan den middeleeuwschen kasteelbouw in den vorm van torentjes bleven spoken. Om van het buiten-zijn te kunnen genieten wenschte de opdrachtgever natuurlijk veel open slaande ramen en deuren met groote spiegelruiten. Daarbij de nog steeds onmisbare balkons, terrassen en waranda s. er- volgens een representatief en luxueus aspect, zoowel wat het DEZE STEEN IS GEPLAATST DOOR H. L. J. V. D. VLIET9 DEN 22. JULI 1882.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 105