exterieur als het interieur betrof. Een bonte en toch beschaafde versiering van baksteen, graniet, gehouwen steen, leien en kleurige mozaiek in de eindeloos gevarieerde vormen van om lijstingen, halen, lisenen, hekwerken, dakvensters, geveltoppen, torentjes, ingelegde vloeren en wat al niet meer, moest den beschouwer imponeeren en de impressie van weelde geven. Trad men de vestibule binnen (enz.) dan zag men opnieuw bontbewerkte mozaiek, borstweringen van gepolijst graniet en (enz.) marmeren zuilen, kolommen en wandplaten.' Aldus Dr van Luttervelt in zijn beschrijving van het Doornse Hydcpark1". Mutaties mutandis geldt dit ook van Duinlust, waarin echter niet, volgens den archivaris b.d. Bijleveld te Leiden, zoals in Hydepark, het marmer surrogaat was, ge maakt volgens een toen nieuw Duits procédé. In het trappenhuis bevonden zich tot in de zomer van 1939 vier schilderijen van enorme afmeting: twee van G. Holsteyn, voorstellende resp.: De val van Phaëton, en: De Heliades^ zusters van Phaëton, zijn val bewenend aan de stroom Eri- danus, en twee van J. M. Quinkhart, nl. Europa, en: Jupiter, Jiino en Io. Deze schilderijen hebben in de 18de eeuw in het huis Elswout gehangen en zijn omstreeks 1805 verhuisd naar het poortgebouw aan de Elswoutslaan, dat destijds enkele jaren 's zomers door de familie Borski werd bewoond in ver band met restauratiewerkzaamheden aan het huis. Pas na 1900 zijn ze weer 'ontdekt', opgerold op de poortzolder, ge restaureerd en opgehangen in Duinlust. In de jaren 1882/83 is het in Maart 1939 afgebroken stal- gebouw aanmerkelijk vergroot en verfraaid met een kostbare Engelse stalinrichting, toen plaats biedend aan zestien paarden en een groot aantal rijtuigen. Het rijden met vierspan was één der Zondagse igenoegens van den heer van der Vliet. Ook de parkaanleg werd geheel gewijzigd volgens de plan nen van den bekenden tuinarchitect Petzold, die te Dresden zijn tekeningen maakte. Slechts een enkele beuken- en iepen laan werd gespaard; een gezicht in zuidelijke richting naar Kraantje-Lek werd aangeplant; een andere, brede gezichts laan werd geprojecteerd'over het ten Zuiden van het huis, doch in Elswout gelegen weiland: aan de Zuid-west zijde van die laan werd in Maart 1888 een ook nu nog aanwezige beeldengroep opgesteld (een jongen met jachthonden), een reproductie door Veerhof te Amsterdam van het oorspronke- - 72 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 106