k - 73 - lijk stuk van de hand van den gevierden Oostenrijksen beeld houwer A. Jacquement en genaamd: 'Halali', staande in het park van de Kaiservilla te Ischl. Het was een geschenk hunner kinderen aan den Heer en Mevrouw van der Vliet-Borski, ter gelegenheid van hun 3772-jarige huwelijk11, t /S-fo Wijde gazons werden geschapen, verlevendigd door tal van bloemperken. De oprijlaan, die eerst uitkwam op de Duinlust- weg, ter hoogte van de tegenwoordige moestuin, werd evenals deze weg (tot 1878 zandweg), verlegd volgens het tegenwoor dig tracé; aan het einde, nabij de Zanderijvaart, verrees naast het pompeuze inrijhek, een portiershuis, achtereenvolgens be woond door de bekwame tuinbazen Strietman, Van Egk en Clausing. In 1881 werd begonnen met het uitplanten van dennen op grote schaal: 82000 uit Edinburgh geïmporteerde Pinus Sil- vestris werden toen uitgepoot. Enige jaren later werd op het hoogste punt van de berg van Duinlust, temidden der jonge dennen een koepel geplaatst, met fraaie vergezichten op het omliggend land en de Noord zee. Het droge hout en de boomschorsbetimmering er van hebben tijdens de 'hongerwinter' de brandstoffennood wat helpen verlichten. Ook in de 'beneden-plaats' verrezen twee koepels, verder een Noors huisje ter berging van fietsen, een kegel- en een tennisbaan. Aan de Zanderijvaart werd een ijskelder ge bouwd, behalve voor eigen gebruik ook ten dienste van zieken; nog in de eerste wereldoorlog werd er 'geijsd'. Verder werd daar in Juni 1912 een garage met chauffeurswoning gezet. Bij het overlijden van Mevrouw van der Vliet-Borski op 18 September 1912 erfde haar jongste dochter (overl. Utrecht 6 Juli 1949), in eerste echt gehuwd met den Vice-consul van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, G. F. Egidius, Duin- lust, echter belast met levenslang vruchtgebruik ten behoeve van haar broeder, J. E. van der Vliet, die daar in iq3q is overleden. Na eerst huisvesting te hebben geboden aan Nederlandse Huzaren, Marechaussée, Duitse bezettingstroepen en Binnen landse Strijdkrachten, is de plaats sedert 1 November 1947 verhuurd aan de Staat der Nederlanden, die in het hoofd gebouw een centraal instituut voor opleiding van sportleraren

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 107