JOHANNES LEENDERT TADEMA 2i Maart 1874 29 Mei 1949 Haarlem heeft een goed burger verloren, een zijner beste zonen. Meer dan een goed burger, want Jan Tadema was het symbool van den Haarlemmer uit vroeger jaren, toen de steden en in het bijzonder Haarlem gekarakteriseerd werden door persoonlijkheden, die van geslacht op geslacht de stad bewoonden en boven alles liefhadden. Haarlem had Tadema's genegenheid, zijn belangstelling en zijn arbeid en zeer veel heeft Haarlem aan hem te danken voor het behoud zijner aloude schoonheid. De strijd en de be reikte resultaten gaven hem grote voldoening en glans aan zijn leven. Tadema behoorde tot de oude Haarlemse notabelen en was wellicht een der laatst overgebleven vertegenwoor digers der oude generatie, die aan Haarlem zulk een bij zondere bekoring en ouderwetse allure gaven. Door den alles nivellerenden tijd verdween het ras der stadsbewoners, die op de stad hunner inwoning hun stempel drukten. Het geslacht van die oude 'Haarlemieten', indien ik mij zo mag uitdrukken, sterft uit en meer' en meer komt de locale levenswijze op den achter grond en verdwijnen de types. Het Individuele en Persoonlijke geeft niet meer cachet aan de stad, doch de Gemeenten gaan steeds meer in het nationale, ja internationale verband over. Tadema leefde voor de oude traditie en schoonheid uit vroe ger jaren en om die reden hadden verschillende oudheid kundige verenigingen zijn steun en belangstelling en werd hij tot lid van haar Bestuur benoemd. Het is vanzelfsprekend, dat, toen de Vereniging Haerlem werd opgericht in 1901 door zijn schoonvader, den wethouder de Breuk en den Rijks archivaris Gonnet, twee echte Haarlemmers van den ouden stempel, den jongen Tadema zeer spoedig reeds een bestuurs functie werd opgedragen, die hij tot zijn dood vervulde, eerst als secretaris, later, van 1931 af, als voorzitter. Aan hem is te danken de wederopbouw van den toren van het stadhuis en het herstel van gevels in ouden trant van vele huizen, waar onder zijn eigen huis, hetwelk thans een waardig monument en sieraad is van de Gedempte Oude Gracht. 'Zijn eigen huis'; dit gaf hem rust en werkkracht, geluk en vreugde. Geboren in 1874 in het huis op de Gedempte Oude

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 13