oit - 2 - Gracht 91 heeft hij al zijn levensjaren daarin doorgebracht, die hem het genot gaven van zijn gelukkig leven, doordat er een sfeer werd geschapen, die overeenkwam met zijn belang stelling voor culturele zaken en van een intimiteit van zeer bijzondere waarde. Deze harmonie in zijn huis was ondenk baar zonder zijn gelukkig huwelijksleven, want aan zijn vrouw, die bijna een halve eeuw zijn leven deelde, was het voornamelijk te danken, dat hij in zijn huis een interieur vond, dat het geheim was van zijn levensenergie en levensblijheid, die hij mocht bezitten. Haar leven was met het zijne een een heid geworden en wat zijn vrouw voor hem betekende blijkt wel uit een brief, dien hij mij in 1944 deed toekomen en die de volgende ontboezeming inhoudt: 'Mijn vrouw is het, die mij gemaakt heeft wat ik geworden ben. Zij was het, die door haar persoon die intieme sfeer in onze woning heeft geschapen, welke de vriendenschaar tot ons deed komen.' Tadema bezat de gave van gevatheid en woordspelingen en zij n j eux de mots waren spreekwoordelij k. Hij belichtte de toestanden met een enkel woord en zijn merkwaardig geheugen uitte zich in zijn boek 'Jeugdherinneringen'waarvan kort voor zij n dood de tweede uitgave door de Vereniging Haerlem werd verzorgd. Doch zijn zorg ging niet alleen uit naar de merkwaardige monumenten der vroegere jaren, maar ook de natuur en de vogels hadden zijn volle belangstelling en zijn fijn gevoel voor kunst uitte zich mede in de muziek en talloze grote musici be hoorden tot zijn intieme vrienden, die in zijn huis de atmos feer vonden, waarin de weergave der muziek tot haar volle recht kwam. Carl Flesch, Casadesus, Pablo Casals, Jac. Thibaud e.a. behoorden, als zij in ons land kwamen, tot zijn welkome gasten, doch niet alleen zij, doch ook zijn talloze andere vrienden koesterden voor hem een grote genegenheid en hij gaf hun steun door zijn hartelijke vriendschap. Wij willen hem herdenken als een zeer bijzondere persoon lijkheid, die onvervangbaar is en een leegte achterlaat in zijn groten vriendenkring, die vervuld is met weemoed bij zijn verscheiden en van dankbaarheid voor hetgeen hij gegeven heeft in zijn rijk en harmonieus leven. Het heengaan van Jan Tadema op 29 Mei 1949 heeft velen geroerd en wordt door tallozen diep gevoeld als een groot leed en gemis, zowel persoonlijk als voor de stad Haarlem. P. G. van Tienhoven

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 14