J. L. TADEMA, DE WERKZAME Na de woorden door zijn beste en oudste vriend aan onze Voorzitter Tadema gewijd, moge het onderstaande het licht doen vallen op de werkzame zijde van zijn leven. Een eervolle taak mij op de schouders gelegd, maar een moeilijke tevens voor een in jaren zoveel jongere, voor wiens ogen het beeld van de overledene oprijst als 'Mijnheer Tadema'. Het dagelijkse contact in het uitgeversbedrijf, en de haast even vele malen, dat Haerlems belangen ons tot overleg brachten hebben mij over deze schroom heengezet, daarnaast was onze Voorzitter iemand, die zijn opvolgers gaarne van zijn ervaringen vertelde en zo is mij ook zeer veel bekend geworden van wat in mijn prille jaren gebeurde of geschied was en wat niet in de dagelijkse gang van zaken lag. Johannes Leendert Tadema werd 21 Maart 1874 aan de Oude Gracht 91 geboren als zoon van Jelte Karel en Cor nelia Dorothea ter Hoffsteede. In zijn 'Jeugdherinne ringen' verhaalt hij hoe hij het lager onderwijs volgde in de school van Knoop aan de Jacobij nestraat. Daarna doorliep hij het Gymnasium om zich vervolgens te bekwamen voor zijn taak van uitgever, boekhandelaar en drukker. Daartoe werkte hij practisch bij Scheltema Hölkema te Amsterdam, Gustav Fischer te Jena en Fisher Unwin te Londen. Dit laatste verblijf werd afgebroken door het overlijden van zijn Vader in 1899, welk gebeuren zijn broeder en hem de verantwoorde lijkheid op de schouders legde van de Firma De Erven F. Bohn. Deze taak bracht hem voor goed terug naar de stad zijner geboorte. Ongetwijfeld is het organisatorische vermogen van de Vader overgegaan op de zoon. De Nederlandsche Uit geversbond (welke toch zijn Vader mede had opgericht) had zijn warme belangstelling; hij werd bestuurslid in 1906, bij herhaling hanteerde hij de voorzittershamer (19171921, 19241928, 19331935), bekleedde het secretariaat en voerde het beheer der penningen. Hij drukte zijn stempel op de vergaderingen en voerde deze in de hem eigen, U ook uit de Vereniging Haerlem zo bekende wijze: kalm, overlegd, goed gepraepareerd, parerend met een geestig woord, ver zoenend waar de meningen botsten en heftige uitbarstingen dreigden. Hij vervulde verder het voorzitterschap van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 15