JAARVERSLAG 1949 Wanneer Uw secretaris zich zet tot het beschrijven van de lotgevallen van Haerlem in 1949) dan komt U allen met hem het eerst in gedachten het overlijden na een ziekte van enkele dagen van Voorzitter J. L. Tadema op 29 Mei. Dit gebeuren heeft niet alleen het bestuur, dat het voorrecht had geregeld onder zijn bezielende leiding bijeen te komen, diep getroffen, maar zeer zeker ook de leden, die zich de uitstapjes, lezingen en andere samenkomsten niet kunnen voorstellen zonder zijn persoon. Van 1902 af heeft hij een bestuursfunctie bekleed, om tenslotte in 1931 het voorzitterschap te aanvaarden. Hoe na de vereniging hem aan het hart lag is ook na zijn overlijden gebleken, toen ons mededeling werd gedaan van een legaat, dat de stoot zal moeten geven tot een verbouwing van de bovenverdieping van De Hoofdwacht, waar door een Tadema-kamer de herinnering aan hem ook bij de komende geslachten zal blijven voortleven. Dankbaar zijn we voor al zijn vruchtbare arbeid ten be hoeve van Haerlem en de herinnering hieraan is het bestuur een prikkel in deze zin niet te verflauwen, doch om onder leiding van zijn opvolger, Dr C. Spoelder, op de door hem ingeslagen weg voort te gaan. Het zal U niet verwonderen te vernemen, dat het bestuur besloten heeft het Jaarboek 1949 te doen aanvangen met een tweetal bijdragen aan onze overleden Voorzitter gewijd. Gaan wij thans over tot een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen, dan zonden wij op 10 Januari aan de leden een opwekking tot het beschikbaar stellen van een gift voor het kopen op de veiling van enkele waardevolle stukken uit het Huis van Looy. Onze oproep was niet vergeefs en zo konden we een bedrag van 1100,overhandigen aan het Comité Vrienden van het Huis van Looy, waarvan Uw Voorzitter, Secretaris en Penningmeester deel uitmaakten. Dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, erven, particulieren en ambtelijke instanties kon het Museum Het Huis van Looy op 13 April geopend worden en bevat het een vrijwel compleet overzicht van het werk van de schilder-schrijver Jacobus van Looy.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 19