HENDRIK KINGMA 19 October 1870 - 20 April 1949 Op 20 April 1949 overleed, na een met bewonderenswaar dige moed en geduld gedragen lijden, op 78-jarige leeftijd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo de heer Hendrik Kingma, gedurende 26 jaren Heofd van de Opleidingsschool tot het Middelbaar en Hoger onderwijs voor jongens en meisjes. Door zijn bijzondere gaven als onderwijzer, zijn helder verstand en grote mensenkennis dwong hij de waardering en hoogachting af van allen, die het voorrecht hadden hem van nabij te leren kennen. Hij werd geboren te Oudebildtzijl, in het Noorden van Fries land, studeerde aan de Rijkskweekschool te Maastricht en was, na het behalen van de acte als onderwijzer, achtereenvolgens werkzaam te Zeddam, Wirdum en Amsterdam. Hierop volgde zijn benoeming aan het destijd zo bekende Instituut Prins te Haarlem. Van 1907 tot 1909 was hij Hoofd te Velseroord en vandaar keerde hij naar Haarlem terug, thans als Hoofd van de pas opgerichte Opleidingsschool voor Jongens en Meisjes. De nieuwe school werd kort na de oprichting ondergebracht in het voormalige Instituut Prins, op het Prinsenbolwerk, maar het aantal leerlingen groeide zó snel, dat zij moest wor den overgebracht naar de Friese Varkensmarkt. De heer Kingma was een geboren opvoeder en leider, met wiens rijke ervaring alle leerkrachten hun voordeel wisten te doen, die nooit zijn mening opdrong, doch ook het goede in afwijkende opvattingen wist te waarderen. De prettige sfeer, die hij zodoende wist te scheppen, kwam natuurlijk ook het onderwijs ten goede en droeg veel bij tot de prachtige resul taten, die de school elk jaar weer wist te bereiken. Helaas lag de school zeer ongunstig. De meeste leerlingen kwamen nl. uit het Kleverpark en omgeving. Toen op 1 Sep tember 1921 de scholen daar in opleidingsscholen werden ver anderd, liep het aantal leerlingen op de school aan de Friese Varkensmarkt geleidelijk terug. Daarbij kwam nog, dat ook het karakter van de school veranderde, doordat reeds op 1 Januari van dat zelfde jaar een uniforme schoolgeldregeling voor alle scholen van kracht was "geworden. Geen wonder, dat het de heer Kingma aan zijn har* ging te moeten aanzien, dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 45