GERRIT ANTON LUITINGH 23 December 1879 - 5 Juni 1949 Er zullen weinig mensen in Haarlem geweest zijn, die zó grondig van de geschiedenis van de St. Bavo op de hoogte waren als de heer Luitingh. Hoe had deze statige kathedraal de gehele liefde van zijn gevoelige hart! Daardoor kon hij de vraagbaak zijn van zéér velen, die nooit tevergeefs een beroep op zijn zéér uitgebreide kennis deden en die hij altijd met de grootste vriendelijkheid te woord stond. Aardig is dit in beeld gebracht door een foto van de heer Luitingh, die over een zéér lichtgehouden beeld van de kerk is afgedrukt en waarmee de fotograaf wilde zeggen: hij heeft de hele kerk in zijn hoofd Het geslacht Luitingh is uit Harderwijk afkomstig. De vader van onze koster kwam reeds jong naar Haarlem en werkte hier in ééh van de laatste bierbrouwerijen aan het Spaarne. 'Lans extra stout' was een brouwsel, waarin de. oude Luitingh een belangrijk aandeel had. Na in Hoogkerk een eigen brouwerij te hebben gesticht, hoorde hij toevallig van familie, dat de kosterij van de Bavo vacant was. Stellig is zijn eerste Haarlemse verblijf hem zó goed bevallen, dat hij besloot te solliciteren. En hij werd benoemd! Zo betrok de familie Luitingh de kosterij in 1895 en woonde er, achtereenvolgend, een halve eeuw, tot 1945. Gerrit Anton Luitingh werd op 23 December 1879 te Amsterdam geboren. Hij werkte er, na zijn schooljaren, in een boekhandel, kwam vandaar bij de firma Mul te Haarlem, vanwaar hij overging naar de Drukkerij Enschedé. Daar was hij reeds enige tijd toen zijn vader het kosterschap van de Grote Kerk aanvaardde. Op 2 Februari 1912 volgde hij zijn overleden vader in dit ambt op. De functie bij de firma Enschedé werd langzaam aan geliquideerd. De tijd, in het drukkersbedrijf doorgebracht, heeft op de heer Luitingh een onuitwisbare indruk gemaakt. Hij werkte hier samen met de toenmalige firmant Mr Ch. Enschedé, die zijn liefde voor de schone letters op hem deed overgaan. Zijn grote artistieke gaven heeft onze koster geheel in dienst gesteld van de calligrafie en daarin een eigen stijl weten te ontwikkelen. i 1

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 49