HERMAN MOERKERK 2 Maart 1879 - 23 Augustus 1949 'Deze kunstenaar houdt zijn medemens de spiegel voor, zeggende: denk er wel aan dat niets menselijks jou vreemd is'. Met deze woorden tekende Dr C. Spoelder enkele jaren ge leden de persoon Herman Moerkerk, bij de opening van een tentoonstelling van zijn werk. Het was juist die menselijke schilderachtigheid in humor en tragedie, die Moerkerk steeds maar weer in zijn schetsboek deed tekenen, en in velerlei krabbels opmerkelijke en vermake lijke notities deed vastleggen voor latere composities van schil derijen of tekeningen; waarmede hij zijn optochten stoffeerde, of zijn tonelen vulde; sinds 1930 n.l. gaf Moerkerk zijn artistiek kunnen als regisseur aan de Rederijkerskamer 'J. A. Alberdink Thijm', waarvoor hij o.a. de 'Beatrijs', de 'Vrek' en in het Vondeljaar 'Adam in Ballingschap' regisseerde. In 1928 verliet Herman Moerkerk zijn geboortestad 's-Her- togenbosch, en vestigde zich in Haarlem, waar hij als vaste medewerker aan de Katholieke Illustratie, it?de redactie was opgenomen. Lange jaren heeft hij aan dit periodiek zijn beste krachten kunnen geven, als illustrator en als auteur. Zijn romantische geest kon zich toen vrijelijk uiten in tekening en geschrift. In deze jaren werd hij voor ons Haarlemmers een bekende figuur. Men kon hem ontmoeten in de stad, pedde lend op z'n groene fietsje in zwart fluwelen jas, of met zijn vrienden keuvelend bij z'n kopje koffie bij Brinkmann, doch altijd met saamgetrokken wimpers, waakzaam op zijn prooi, de tekenstift gereed om zijn indrukken vast te leggen. Hoe betreurenswaardig is het dat de voorbereidingen van zijn optocht ter gelegenheid van de eeuwfeest-herdenking van de spoorweg Haarlem-Amsterdam en de Camera Obscura (1839 - 15 September - 1939) door het toen reeds dreigende wereldgebeuren moest worden afgelast. Zijn ontwerpcartons vertellen ons thans nog van zijn groteske plannen waarmede hij Nurks, het Diaconiehuis-mannetje, de Familie Kegge en 'Het Verguldpartijtje' - door onze stad zou voeren. Helaas hebben wij deze stoet niet mogen aanschouwen. Na de bevrijding echter, in 1946 bij de herdenking van het verkrijgen der stadsrechten, 700 jaar geleden, heeft Moerkerk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 56