- 31 - vele duizenden uit stad en land doen genieten van zijn gro teske historisch-allegorische optocht. Na wekenlange voorbereiding in de Stadsdoelen voerde Moerkerk op 9 Augustus onder groot enthousiasme van de toeschouwers zijn kleurrijke stoet door Haarlem. Praalwagens met Graaf Willem II, Jacoba van Beieren, Ripperda, de Tulpenhandel, Lauren^ Janszoon Coster, Mozart als jongeling aan het orgel van de St. Bavo, in een keten van figuren uit de Camera Obscura, narren en andere vrolijke figuranten in een trotse omlijsting van het Vicit Vim Virtus. Prins Bernhard, die op het bordes van het Stadhuis de optocht met grote be langstelling had gevolgd, complimenteerde Moerkerk, en overhandigde hem, namens H.M. de Koningin een zilveren legpenning. Dit was wel het hoogtepunt voor de blijhartige Brabantse romanticus. Bij de voorbereiding van de Ere-tentoonstelling, welke bin nenkort onder auspiciën van het Nederlands Kunstverbond zal worden gehouden, ben ik omgeven door talrijke van zijn krabbels. De grote caricaturist gaf met een hem eigen mild heid het lachwekkende, - of met grote ontroering de tragiek, van zijn medemens weer. Dan denk ik aan het prachtige tekeningetje van een meiske dat aan een apotheker een grote fles overhandigt, met als onderschrift: 'Zaterdagavond - Voor een dubbeltje laxeer- water en twaalf aspirinepoeders, asteblief Moerkerk was een trouwe vriend en een bereidwillig en prettig collega voor zijn kunstbroeders. Zijn literaire mildheid sprak veelal uit zijn critische beschouwingen, welke van 1945 tot zijn ernstig ziekbed verschenen in het Haarlems Dagblad. Het waren zeer lezenswaardige, en daardoor veel gelezen bij dragen Herman Moerkerk heeft op zijn 70ste verjaardag - 2 Maart 1949 de waardering van stad en land, vrienden en collega's mogen ondervinden. Burgemeester Mr P. O. F. M. Cremers mocht hem op deze dag aan zijn ziekbed de eretekenen van de Oranje-Nassau orde opspelden. Namens zijn vrienden en kunstbroeders werd hem een rijk gevuld album amicorum overhandigd, waarin prachtige literaire, muzikale en beel dende bijdragen waren verzameld. In zijn onverwoestbare scheppingsdrang sprak hij op zijn sterfbed van zijn prachtig visioen in blauwen en azuren,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 59