Dr ADDIGK ADRIAN US GOSLING LAND 24 Mei 1880 - 14 November 1949 Op 14 November 1949 overleed alhier Dr Addick Adrianus Gosling Land, geboren te Haarlem op 24 Mei 1880. Na het gymnasium in Haarlem te hebben afgelopen, begon hij in 1898 zijn medische studie in Leiden, alwaar hij in de zomer van 1904 arts werd en in 1906 promoveerde op een proefschrift getiteld: 'De beteekenis van de verschillende vor men der tuberkelbacillen in het sputum voor de prognose'. In zijri studententijd wist hij zich, vooral ook door zijn werkzaam aandeel bij de maskerade van 1900, al spoedig vrienden te maken, toen al rustig, alleszins betrouwbaar, zwijg zaam, soms wat kortaf, maar voor alles trouw voor zijn vrien den en begaafd met een stoere werkkracht. Na zijn artsexamen was hij T/* jaar hulpgeneesheer in het Haagse Gemeente-Ziekenhuis aan de Zuidwal bij Dr later Prof. L. Polak Daniels en daarna geruime tijd assistent geneesheer in het Academisch Ziekenhuis te Leiden bij Prof. Nolen. In 1907 vestigde hij zich als huisarts in Haarlem en bewoog zich al spoedig ook in het verenigingsleven. Als voorbode van zijn later streven werd hij weldra secre taris van de toen nog maar kort bestaande Vereniging tot be strijding der Tuberculose. Daaraan had hij zijn-ziel verpand. Met onverzwakte ijver en toewijding gaf hij aan haar zijn beproefde krachten en voor haar belangen en gestadige ont wikkeling stond hij altijd op de bres. Aan het stichten van een Consultatie-bureau en het deel nemen aan de zittingen daarvan nam hij een werkzaam aan deel, evenals aan de voortdurende uitbouw van dat zo heil zame instituut. Zo werkte hij ook mede aan de oprichting van een lighal, eerst in een tuin achter een perceel op de Nieuwe Gracht, later op een terrein van de toenmalige gemeente Schoten. Een voor naam deel van zijn levenswerk vond hij in de voorbereiding van een verplaatsing van de lighal naar een bosrijk duinterrein. Toen dan ook door de families Crommelin en van der Vliet

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 63