IR HENDRIK VAN DER HEUVEL RIJNDERS 23 Maart 1884 - 7 December 1949 Enkele bladzijden te schrijven ter nagedachtenis aan Collega Rijnders, wie, die hem van nabij gekend heeft, zou niet gaarne bereid zijn dit te doen, hoe treurig een dergelijke taak in feite ook moge zijn! Toen zijn vader, majoor C. van den Heuvel Rijnders zich met zijn gezin in Haarlem vestigde, was Henk, de oudste zoon, ruim negen jaar oud. Hij doorliep hier de opleidingsschool in de Wilhelminastraat, daarna de vijfjarige H.B.S., en studeerde ten slotte in Delft voor werktuigkundig ingenieur, oorspronke lijk met het doel een werkkring te zoeken in de industrie. De toekomst wilde het echter anders. De jonge ingenieur kreeg een benoeming aan een technicum in Groningen, waar tevens grondig onderwijs in de wiskunde werd gegeven en het bleek al spoedig, dat dit laatste hem veel meer interes seerde dan de practische toepassing ervan. Toen er dan ook aan de Haarlemse H.B.S. een vacature voor leraar in de wis kundige vakken kwam, solliciteerde hij onverwijld en werd benoemd ook. Jarenlang en met veel succes heeft Rijnders zijn beste krachten aan de School gewijd, langer feitelijk dan zijn door de emoties van de oorlogsjaren ondermijnde gezondheid dit toeliet. En zo zag hij zich genoodzaakt zijn betrekking neer te leggen, voor hij de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Dat hem dit zeer zwaar viel, zal niemand betwijfelen, want al zijn vrienden (vijanden had Rijnders niet) wisten, dat zijn werkkring hem na aan het hart lag. Als begaafd wiskundige had hij zich geheel op zijn plaats gevoeld in een inrichting van onderwijs, die wel in het bijzonder opleidt voor verdere studie in de physisch-mathematische wetenschappen. Wanneer men Van den Heuvel Rijnders zou beschrijven als een knap wiskundige en een verdienstelijk docent zonder meer, zou men zijn nagedachtenis in vele opzichten te kort doen. Hij was inderdaad meer dan dat. Om echter de schijn te vermijden een overleden vriend met deugden te willen over laden, zal schrijver dezes volstaan met hem te typéren als een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 66