- '37 - man van karakter, met alle eigenschappen in die drie woorden vervat. Ook de Directeur der school, de heer K. Gorter, die lange tijd met hem als collega heeft samengewerkt, gaf in zijn gevoel volle rede bij de baar blijk hem naar zijn volle waarde te schatten: beschaafdbescheiden, rechtvaardig en scherpzinnig' En de leerlingen? - De minder vlijtigen vonden hem 'soms wel eens wat al te ernstig', de allerluchthartigsten zelfs 'nogal streng', wat wel niemand zal verwonderen, terwijl de meer doelbewusten zonder uitzondering zijn lessen zeer op prijs stelden. Het heeft mij deze laatste maanden vaak getroffen, hoevelen van dit meer serieuze type van leerlingen en oud leerlingen, van wie een aantal reeds een vooraanstaande positie in de maatschappij bekleden, hem erkentelijk zijn voor wat hij voor hen als leraar is geweest. Nog van een geheel andere zijde werd dc persoonlijkheid van de Overledene belicht in de rede van Ds Leendertz aan de groeve, waar deze onder meer, met zoveel waardering sprak over hetgeen Rijnders voor de Doopsgezinde Gemeente heeft gedaan en waaruit bleek, dat hij meer dan dertig jaar lang zijn vrije tijd grotendeels, en geheel belangeloos, aan kerkelijke en maatschappelijke arbeid heeft besteed. 'Geen man van woorden, maar van daden', noemde de wel eerwaarde spreker hem, en te recht! Onderstaand lijstje zal dit ongetwijfeld bevestigen: Sedert 1919 was Van den Heuvel Rijnders lid van de Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente; hij was regent van het Doops gezinde Kinderhuis, regent van het Wijnbergshofje, lid van het Doopsgezinde Schoolbestuur, en penningmeester van de Doopsgezinde Ziekenverpleging. Voegen wij hier nog aan toe, dat hij tevens enige jaren lid is geweest van het hoofdbestuur der A.V.M.O. (de 'Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs'), een tijdlang voorzitter der 'Plaatselijke Afdeling' van genoemde vereniging, en een aantal jaren redacteur van het 'Weekblad voor Leraren bij het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs', dan zal ieder erkennen, dat hij een welbesteed leven achter de rug heeft, waarop zijn nagelaten betrekkingen met recht trots kunnen zijn. D. Hulshoff

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 69