HET HAARLEMSE LEESGEZELSCHAP 'T GAAT VAST' In de tweede helft der 18e eeuw bloeiden in groten getale, vaak op politieke bodem, gezelschappen op, gewijd aan toneel, muziek en andere takken van ontwikkeling of ontspanning. Te Haarlem werd in 1777 - hetjaar waarin ook de organisatie, thans Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel genaamd, tot stand kwam - een leesgezelschap opgericht, waarover tot nu toe geen enkele mededeling werd bekend ge maakt. Dit is nauwelijks verwonderlijk, claar het enige wat nog aan het gezelschap herinnert twee verzen zijn, 'voor de leden gedrukt', en derhalve slechts in zeer geringe oplaag ver schenen.1 Het ledental beliep immers ten hoogste een twintigtal tegelijk. De volledige ledenlijst telt gedurende een tijdvak van een halve eeuw niet meer dan 44 namen. Verscheidene hier van zijn die van ook thans nog zeer bekende Haarlemse families. (Zie bijlage.) De leeftijden der leden liepen zeer uiteen. Bij de oprichting was W. H. Bruinier reeds 58, J. E. van Varelen pas 20 jaar. In later tijd was Jhr Mr Hendrik Huyghens bij zijn toe treding 61 jaar, Mr Jan Teding van Berkhout 36 en zijn zoon Jhr Mr Jan Pieter Teding van Berkhout 22 jaar. Laatstgenoemde was later Gedeputeerde van Noordlï'oïland. Zijn vader Mr Jan was schepen en president-wethouder van Haarlem. Mr Adolf Heshuyzen en Jhr Mr David Hoeufft waren Haarlemse burgemeesters, C. H. van Hei- menberg Reuvens was notaris en procureur, H. A. Parvé controleur der convooien en licenties, Mr P. S. Crommelin ontvanger der stedelijke belastingen, Mr D. A. W. van Tets lid van de Raad en rechter ter instructie, later president van de rechtbank, Mr D. J. Canter Camerling lid van de Raad en hoofd-officier der stad. Uit deze keuze uit de in het gezelschap vertegenwoordigde ambten is af te leiden, dat het bij voort during uit vooraanstaande Haarlemse notabelen was samen gesteld. Het eerste vers werd door het lid Jacob Elias van Varelen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 70