(I757~I^4°) ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan in 1803 voorgedragen, het tweede eveneens door hem bij het gouden jubileum in 1828. Bij deze laatste gelegenheid werd het eerste gedicht, enigszins gewijzigd, herdrukt en van uit voerige toelichtingen in noten voorzien, die ons een inzicht geven in de leefwijze en de mentaliteit der leden van die tijd, en allerlei bijzonderheden ove,r hun persoonlijkheden behelzen. Op deze spaarzame gegevens zijn de volgende mededelingen gegrond. Het initiatief tot het oprichten van een leesgezelschap 'om binnen deze veste een maatschappij te stichten om onderling 't verstand door lezen te verlichten' werd genomen door G. C. G. Vatebender, praeceptor aan de latijnse school te Haarlem. Reeds het volgende jaar tot rector te Gouda benoemd, kon hij slechts één jaar het gezelschap als directeur leiden. Hij vond vijf'anderen bereid met hem het gezelschap op te richten, onder wie de toen twintigjarige Van Varelen, de latere gelegenheidsdichter. Het zestal werd in vijfjaar tijds tot zestien leden uitgebreid. Dit schijnt het normale aantal te zijn geweest, dat tegelijk lid was. Vermoedelijk werden de leden van lectuur voorzien door rondzending bij de leden aan huis. Van de aard dezer boeken wordt in de gedichten niets gezegd. Slechts één titel: Bauer, Levens der Pausen, wordt terloops vermeld wegens de koffie- vlekken, door de dochter van een der leden daarop gemorst, 'waardoor het zoo bevlekt en bespat wierd, dat de maatschappij dien heer veroordeelde in de betaling van twee stuivers voor elke vlek'. Hij kocht de boete af met een 'eenvoudig, maar gul' onthaal te zijnen huize. Na de maaltijd 'wenschte iedereen dat de gastheer nimmer in het hoofd mogt krijgen om eene nette vergelijking te maken tusschen de geldswaarde van al het nat en droog, hetgeen te zijnen koste niet onbekrompen was gebruikt geworden en wat het bedrag zoude geweest zijn, indien hij maar stil voor de vlekken met dubbeltjes had be taald.' Als tegenprestatie kochten de leden voor eigen rekening een nieuw exemplaar ter vervanging van het beschadigde. Uit de vermelde titel blijkt intussen wel dat de lectuur een degelijk karakter had.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 71