- 48 - voor hetwelk de vogels gedurig wierden omgedraaid. In 't ver trouwen dat wij dezelve van onderen goed hadden toegenaaid, vonden wij ons deerlijk te leur gesteld, aangezien, 't zij te dezer oorzaken of ten gevolge van het doordringen der hette, er veel vet uitliep en op het vloerkleed droop. Wij wilden de vogels wegnemen, maar de heer Bruinier riep: "Ik zegge u, gekheid Ik zal er asch op stroojen en aan de meid zeggen, dat ze hier dik zand moet smijten en wij zullen voortgaan met braden." De meid voldeed aan zijn bevel en wij lieten ons door den vet- regen niet storen. Doch twee dagen daarna zeide hij ons: "Ik zegge nu: wij braden nooit weer vogels. Mij' hospita is te rechte boos, omdat het vloerkleed geheel met vet is doortrok ken. Maar ik zegge nu: gekheid! dat zal mij in het zitten bij het vuur niet hinderen."' Eens veroorloofde een der leden zich tegenover Bruinier een zeer ongepaste grap, tengevolge waarvan deze 'zijn' vijand toebrulde als een stier: "k Wedd' dat ik u te recht eens op de huid zal komen.' Zijn tafelbuur had namelijk 'heimelijk (doch zeker lomp genoeg) een stuk van een gebraden hoen in deszelfs zak ge stoken, hetwelk, nadat de maaltijd reeds was afgeloopen, door den heer Bruinier ontdekt wierd, die, even als wij overige gasten zeer verstoord over deze zoutelooze en zak besmettende aartigheid, den dader die hem schielijk bekend was zijn hoogst ongenoegen betoonde en met de in den regel genoemde, be dreigende woorden aansprak, doch door het overig gezelschap op eene zachte wijze verhinderd wierd zijne weddingschap te winnen. N.B. Men beschouwe de woorden 'toebrulde als een stier' als een weinig hyperbolisch, 't welk men den dichter nooit te zwaar moet toekennen of kwalijk nemen.' De grote plaats, die, 23 jaar na zijn dood, in het vers aan Bruinier's eigenaardigheden en lotgevallen is ingeruimd, is een overtuigend blijk van de onuitwisbare indrukken, die deze markante persoonlijkheid bij zijn tijdgenoten had achter gelaten. De verslagen van de feestmalen in Van Varelen's gelegen heidsdicht brengen ons de N.E.L.R.I.-reeks pastels van Cor- nelis Troost in het Mauritshuis voor de geest. Hartverheffend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 80