ENKELE GREPEN UIT DE GESCHIEDENIS VAN EEN 125- JARIGE 15 Juni 1949 was het juist 125 jaren geleden, dat de afdeling Haarlem van het Ned. Genootschap tot Reclassering, destijds nog Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevange nen geheten, werd opgericht. Het jaarboek 1949 is dus de aan gewezen plaats om iets uit de geschiedenis van deze 125-jarige mede te delen. Het spreekt wel vanzelf, dat het bestek van dit artikel een diepgaande bespreking niet toelaat; ik wil mij er daarom toe beperken met na te gaan, wat de oude notulen boeken in dit opzicht ons leren. Vooraf meen ik echter goed te doen met zeer in het kort te schetsen onder welke omstandigheden de jonge afdeling zijn taak moest aanvangen. De gevangenis, destijds 'Vereemgd Huis van Arrest en Provoosthuis' geheten, was gelegen aan de Tuchthuisstraat te Haarlem. Het cellulaire stelsel bestond des tijds nog niet, zodat de gevangenen in gemeenschap zaten, de mannen gescheiden van de vrouwen. Daar al deze gevangenen zonder enige voorafgaande selectie waren bijeengebracht, ter wijl ze bovendien niet voldoende konden worden beziggehou den, heersten er in de gevangenis toestanden, die het begrijpe lijk maakten, dat men, gelijk wij hieronder zullen zien, ongeveer een generatie later het cellulaire stelsel begroette met een geestdrift, die weinig onderdeed voor het enthousiasme waarmede men thans weer tracht de celstraf te vervangen door een in gemeenschap doorgebrachte straf, thans echter verbeterd en gezuiverd van de gebreken, die er destijds aan kleefden. Verder was de voorwaardelijke veroordeling nog on bekend en wees de strafrechter zijn vonnissen zonder tevoren te zijn voorgelicht omtrent de persoon van de verdachte en de omstandigheden, die hem tot zijn daad hadden gebracht. Aldus was de situatie, toen op Dinsdag 15 Juni 1824 om 12 uur de heren J. v. Halmael, D. F. Crommelin, A. v. d. Willigen en Jhr J. P. Teding van Berkhout samenkwamen ten huize van de eerstgenoemde. Tezamen met de heren C. J. Enschedé, V. Loosjes en Mr W. H. v. Voorst vormden zij het I

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 83