- 52 - eerste bestuur van de toen opgerichte plaatselijke afdeling van het Wed- Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevange nen. Hiermede nam het reclasseringswerk in onze stad ziin aanvang. J Het begin was bescheiden. Een van de eerste dingen, die de jonge afdeling ter harte nam, was het geven van godsdienst onderwijs aan de gevangenen. Hoe het daarmede gesteld was blijkt duidelijk uit de notulen van 29 Maart 1826, waarin wij lezen: 'In aanmerking genomêh zijnde het verlangen des Ge- nootschaps om zoo veel mogelijk het Godsdienstig onderwijs der gevangen te bevorderen, wordt geresolveert zulks alhier ten aanzien van de gevangene Klaas H te beproeven, als het eemgste voorwerp bij wien zulks met hoop op goed gevolg zou kunnen worden aangewend.' Enige maanden later, op 3 Juni 1826, had op de Grote Markt te Haarlem een militaire strafexecutie plaats, welke blijkbaar zo barbaars was, dat het bestuur der afdeling zich daaromtrent m een uitvoerig schrijven tot het Hoofdbestuur richtte. Dit schrijven, dat is opgenomen in de notulen van 12 Juni 1826 verdient aan de vergetelheid te worden onttrokken, enerzijds opdat wij kunnen zien hoe nog in de vorige eeuw ruwe straffeii weiden toegepast, althans op militairen, en anderzijds opdat wij tevens kunnen zien, hoe ons voorgeslacht op die gebeurte nissen reageerde. Ik ontleen aan dit schrijven het volgende: Het Bestuur der Afdeeling Haarlem van het Genootschap tot Zedelijke Verbeteringen der Gevangenen te Haarlem ln ervaring gekomen zijnde, dat op Zaterdag den 2 Tunij 1 L-n ,incn c'e Stad Haarlem, zeventien militairen, om ver schillende redenen gevonnisd, in het openbaar en wel op de Groote Markt aldaar, zijn gestraft geworden, en dat onder deze personen er zich een heeft bevonden die, na met stok slagen ten strengste te zijn getuchtigd, buiten eene der poorten is gebragt, aldaar met smaad is weggestoten en aan zijn lot overgelaten; Heeft gemeend zich te moeten vereenigen om aan het Hoofd bestuur des Genootschaps voor te stellen om, naar aanleiding van deze gebeurtenis, 's Lands openbaar Bestuur, opmerk zaam te maken op het onvereenigbare hetwelk er, naar des- zelfs m zien, gelegen is in de bedoelingen en werkzaamheden aan het Genootschap opgedragen en zoodanige strafoefeningen als waarvan Haarlem met afgrijzen en tot ergernis van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 84