- 54 - haven: want de ondervinding eener naburige natie heeft, bij grootere legers, het tegendeel ten klaarste bewezen Wij mogen wellicht glimlachen om de pathetische stijl van deze brief, maar doet de warme menselijkheid en de oprechte verontwaardiging, die ons uit dit schrijven tegenstraalt ons niet goed? Of de ondernomen stap nog practische resultaten heeft gehad is mij uit de notulenboeken niet gebleken. Enige maanden later kwam het verschaffen van arbeid aan de gevangenen en het geven van onderwijs aan hen ter sprake. In de notulen van 29 December 1826 lezen wij daaromtrent: 'Gelezen eene missive van het Hoofdbestuur d.d. 3 November 1826 over het verschaffen van arbeid aan gevangenen, wordt goedgevonden te antwoorden, dat zulks alhier niet uitvoerlijk is, doch dat de afdeeling gaarne het nettenbreijen, 't welk door eenen enkelen gevangene gedaan wordt, meer en meer wil aanmoedigen, en ook genegen is het spinnen van vlasgaren te beproeven, zoodra er geschikte voorwerpen daartoe in de ge vangenis alhier mogten aanwezig zijn. Op voorstel van de heer v. d. WitLiGEN wordt goedgevonden voortaan aan de gevange nen, welke alhier eenigen tijd moeten verblijven, bij derzelver aankomste te vragen of zij kunnen lezen en schrijven en zoo ja hen van eene doelmatige lektuur te voorzien, zoo neen hen eenig onderrigt daarin te doen geven.' Behalve de hierboven genoemde zorg voor de gevangenen, hield de afdeling zich natuurlijk ook bezig met de nazorg voor de ontslagen gevangenen. Deze nazorg bestond uit het zoeken van werk en zo nodig hét verlenen van enige onder steuning. Veel te doen viel er overigens voor de afdeling de eerste jaren niet. Veelal werd slechts eenmaal per jaar vergaderd en dikwijls werd zelfs een jaar overgeslagen, omdat er niets te doen viel. Dit blijkt ook wel uit de voor onderstand uitge geven bedragen. In 1833 bedroegen de uitgaven voor admini stratiekosten en ondersteuning 45,70, welk bedrag in 1834 zelfs daalde tot f 34,80. Een merkwaardige en zeer practische wijze van ondersteu ning treffen wij vermeld in de notulen van 16 Januari 1835, waarin wij lezen: 'Wordt goedgevonden aan den loodgieter Dingemans f 25,— te verstrekken, ter tegemoetkoming in zijne weldadige oogmerken ten aanzien van den ontslagenen J. H waardoor deze man, die zich bij voortduring uitstekend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 86