Het zag er dus niet naar uit, dat de afdeling nog eens haar 125-jarig bestaan zou herdenken. Echter trad reeds hetzelfde jaar een totale omslag in. De gevangenis hier ter stede raakte zelfs overbevolkt met alle nadelen daaraan verbonden. Het volgende citaat uit de notulen van 9 Januari 1843 werpt wel een heel schril licht op de gevangenistoestanden hier ter stede: 'De secretaris deelt aan de leden een concept verslag mede. Daarbij wordt melding gemaakt, dat tengevolge van het grootere getal veroordeelingen welke in de laatste jaren zijn uitgesproken, het getal ontslagenen evenredig vermeerderd is, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de gelden aan dezen in het afgeloopen jaar verstrekt tot een aanzienlijk bedrag zijn ge klommen. Met betrekking tot de werkzaamheden van het be stuur dezer afdeeling wordt met leedwezen te kennen gegeven, dat buiten deszelfs wil zoo weinig aan het doel des Genoot- schaps kan worden beantwoord. Dat tengevolge van gebrek aan dé noodige ruimte in het huis te Hoorn, niet alleen de ge vangenen van hier, voor langeren tijd veroordeeld, alhier ver blijven, maar dat zelfs van elders naar hier gevangenen zijn overgebragt. Dat tengevolge daarvan men gedrongen is vele gevangenen in hetzelfde vertrek te plaatsen en men buiten staat is de gedetineerden in genoegzame klassen te verdeelen. Eene omstandigheid te meer te betreuren, daar zulks de reeds zoo weinig bestaande gelegenheid om te werken wegneemt, terwijl bovendien de inrigting van het huis van Arrest alhier weinig geschikt is voor personen, die voor langeren tijd zijn veroordeeld. De heer P. Teding van Berkhout merkt op, dat met betrekking tot de jeugdige gecondemneerden, onlangs is bepaald, dat dezen in het vervolg in een afzonderlijk vertrek zullen bewaard worden en dat voor zooverre het verslag mits dien min juist is.' Tot voor kort werden dus te Haarlem ouderen en jongeren gezamenlijk opgesloten. In dezelfde vergadering werd besloten om aan de gevange nen, die zulks nodig mochten hebben onderwijs te doen geven en daartoe een onderwijzer aan te stellen: 'Het lid de heer Hinlopen geeft in bedenking of zekere v. Aeen ontslagene, die van de beste getuigenissen is voorzien, aan wien men tot hiertoe niet in de gelegenheid is geweest om eenigen onder stand te verschaffen, daar hij geen ambacht heeft geleerd, niet wellicht hiertoe genoegzame geschiktheid zoude hebben.' Met - 56 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 88