- 57 - dit voorstel werd accoord gegaan en wij zullen deze v. A in latere notulen nog meermalen ontmoeten. Reeds in de notulen van 24 April 1843 lezen wij'Door de Commissie uit het Bestuur, belast met het doen geven van onderwijs in de gevangenis alhier, wordt aan.de vergadering medegedeeld, dat de ontslagene v. A thans sedert eenigen tijd in het Huis van Arrest alhier onderwijs geeft in lezan, schrijven en rekenen. Dat hiertoe dagelijks ruim twee uren door dezen persoon school gehouden wordt, dat zoo wat het geven van het onderwijs als de lust en vorderingen van som migen der gevangenen betreft alle reden tot tevredenheid be staat. Dientengevolge wordt goedgevonden aan dien onder wijzer wekelijks/1,75 toe te leggen, hetgeen tot hiertoe/1,50 had bedragen.' Over het onderwijs handelen ook de notulen van 10 Januari 1844: 'Het is de vergadering aangenaam te kunnen vermelden, dat de genomen proeve tot het geven van onderwijs alleszins aan de verwachting beantwoordt. De onderwijzer gaat bij voortduring in de behartiging zijner verplichting met ijver voort. Aan 38 gedetineerden is, sedert men hiermede begonnen is, onderwijs gegeven. Onder dezen bevonden zich eenige wei nigen welken geheel onwetend waren in de eerste beginsels van lezen en schrijven en welke gedurende den tijd hunner detentie daarin genoegzaam vorderingen hadden gemaakt om, met eenige eigene oefening in hun overig maatschappelijk leven den heilzamen invloed van het aangeleerde te kunnen ondervinden. De President deelt ter dezer gelegenheid aan de leden mede, dat Z.E. de Minister van Justitie aan het Bestuur van het gesticht verzocht heeft hulde aan deze afdeeling, we gens het geven van onderwijs aan de gedetineerden namens Z.E. te doen.' Het jaar 1846 bracht een belangrijke wijziging in de inrich ting der gevangenis. In de notulen van- 11 Januari 1847 toch lezen wij: 'Er is voor de mannelijke gevangenen een spinzaal ingerigt, zoodat dezen gelegenheid om eenigen arbeid te ver- I rigten wordt gegeven. Over het algemeen nemen de meesten hieraan deel, waartoe wellicht strekt dat van de opbrengst van den arbeid x/3 maandelijks en 2/3 bij het ontslag 'bij wijze van uitgangskas aan de gevangenen wordt uitgereikt. De Administratie is hiertoe in staat uit hoofde het Rijk van de opbrengsten van deze heeft afgezien. Aan 46 gevan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1949 | | pagina 89