ROBERT DANIEL BAART DE LA FAILLE 23 Juli 1883—30 Maart 1950 Op 4 April 1950 vond in alle stilte op de begraafplaats te Driehuis-Westerveld de begrafenis plaats van drs R. D. Baart de la Faille, in leven Rijksarchivaris in de provin cie Noordholland, op 30 Maart te Haarlem overleden. De oorlogsgebeurtenissen hadden zijn zenuwgestel dermate ge schokt, dat hij in April 1943 reeds zijn werkzaamheden had moeten onderbreken. In 1945 leek zijn toestand zodanig ver beterd, dat hij zijn ambt, zij het dan ook voor een deel, weer kon uitoefenen. Helaas was deze verbetering maar van korte duur, een nieuwe zenuwinstorting noopte hem in 1947 pen sioen aan te vragen, hetgeen hem met ingang van 1 Januari 1948 op de meest eervolle wijze verleend werd, juist voordat hij in Februari d.a.v. herdacht zou hebben, hoe hij vóór 40 jaren aan het Rijksarchief verbonden werd. Om dezelfde oorzaak was hij gedwongen het bestuurslidmaatschap van de Vereniging Haerlem neer te leggen, dat hij gedurende 9 jaren met veel toewijding had vervuld. Zijn onkreukbare eerlijkheid, gevoel voor recht en billijk heid en hulpvaardigheid zullen bij allen, die met hem samen gewerkt hebben een dankbare herinnering aan hem achter laten. Zijn uitgebreide kennis van de topografie van Noord holland benutte hij om daarmede anderen van dienst te zijn. De resultaten van al de arbeid die hij verrichtte kwamen zelden of nooit hemzelf ten goede. Met het traditionele zin netje: 'Veel dank zijn wij verschuldigd aan de heer Baart de la Faille', in menig boek te vinden, achtte hij zich voldoen de beloond. Over de vele malen, dat men dit zinnetje in een voorwoord 'vergat' maakte hij zich niet druk; hij zocht nim mer bevrediging van eigen eerzucht. Fries van geboorte (hij werd op 23 Juli 1883 te Leeuw arden geboren als zoon van een arts) moet zijn benoeming bij het Rijksarchief te Haarlem in 1908 hem wel voor veel moeilijkheden geplaatst hebben, want zowel zijn studie in de letteren als zijn opleiding voor het Rijksarchiefwezen vol tooide hij in Groningen. Met liefde en toewijding zette hij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 16