ARIE IJZERMAN 6 December 186620 Mei 1950 Arie IJzerman is op 6 December 1866 geboren te Leer dam, waar zijn vader gemeente-ontvanger was. Hij behoorde tot een stoer geslacht, welks leden belangrijke functies hebben bekleed, hier en overzee. De eigenschappen van dit oer-Hollandse geslacht, maar ook het landschap, waarin hij zijn jeugdjaren heeft doorge bracht, zijn doorslaggevend geweest voor de latere man IJzerman. De intieme Linge, de grote rivieren, de wijde polders en de Hollandse luchten hebben, naast het historierijke Leer dam, hem gemaakt tot een liefhebber der natuur. Een stads mens is IJzerman nooit geworden en heel zijn leven was het zijn grootste vreugde, om blootshoofds per fiets de polder in te trekken. Na te Leerdam de L.S. te hebben afgelopen bezocht hij de H.B.S. te Rotterdam en te Amsterdam. Oorspronkelijk zou hij officier worden, maar deze plannen moesten gewijzigd worden en hij werd onderwijzer, het eerst te Amsterdam van 18861892. Van deze tijd wist de heer IJzerman heel wat te verhalen. Net als voor velen onzer behoorden deze zorgeloze jeugd jaren, met een schat van levensvreugde en enthousiasme, maar met een schrale beurs, tot de schoonste uit zijn leven. Uit Amsterdam, waar de jongelui in volksgaarkeukens aten, waar zij onder een stevige pijp de wereld hervormden, trok ken de jonge paedagogen desnoods te voet naar het Gooi, of naar Haarlem en Zandvoort. Hierna is de heer IJzerman tot 1 October 1896 hoofd der school geweest te Diemen, waarop zijn benoeming volgde in gelijke functie te Bloemendaal. Dat Bloemendaalse schooltje was maar een simpel ge bouwtje met 45 leerlingen, waarvan 29 uit Velsen. Per soneel: 2 man. In 1903 werd een nieuw gebouw aan de De Genestetweg betrokken, bestaande uit 4 lokalen. Nu volgt de school snel de groei van Bloemendaal en in 1908 telt de school 7 klassen plus een voorbereidende klasse. Hard heeft de heer IJzerman in deze jaren gewerkt en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1950 | | pagina 20